29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ

29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ

Kalp ve damar hastalıkları ve özellikle kalp krizi ülkemizde görülen ölümlerin en sık nedenlerindendir. Türkiye’de her 5 ölümden 2’si kalp krizi nedeniyle oluşmaktadır.

Editor: Van Haber
28 Eylül 2017 - 22:40

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Semra Gümüş Gündüz  29 Eylül Dünya Kalp Günü münasebeti ile yaptığı açıklamada; kalp krizine bağlı  ölümlerin yarısının, belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleştiğini, kalp krizi sırasında kalbe gelen kan akımının bozulduğunu, kan akımının eski düzeyine gelmesi ne kadar gecikirse kalpte oluşan hasarın o kadar arttığını ve buna bağlı kişinin hayatını kaybedebildiğini veya ileriki yaşamında yaşam kalitesini bozan sorunlarla karşılaşılabileceğini ifade etmiştir.


Kalp krizi geçiren bir kişi için tedaviye başlanıncaya kadar geçen sürenin çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Gümüş Gündüz  kalp rahatsızlıklarında ilk iki saatte doğru tedaviye erişmenin hayati önem taşıdığını vurgulamıştır.


Halkımızın farkındalığını artırmak amacıyla iki temel hedefimiz bulunmaktadır:
1. Toplumun kalp hastalıklarının belirtileri konusunda bilinçlenmesini sağlanması:
* Kalp krizi belirtileri göğüs, kol, boyun veya çene ağrısı, nefes darlığı, endişe ya da terleme, bulantı, kusma, nabız düzensizliğidir. Kalp krizi belirtileri ortaya çıkar çıkmaz acil tibbi yardım çağrılmamasının kalp krizi tedavisinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Çünkü kalp krizi söz konusu olduğunda her saniye önemlidir.


2. Acil durumlarda 112’nin  aranarak hastaların hastaneye ambulans ile gitmelerinin ve uygun tedaviye erişmesinin sağlanması:
* Halkımızın kalp krizine hızla müdahale edebilmesi için derhal 112 Acil Servisi aramanın ne kadar önemli olduğunu anlaması gereklidir. Kalp krizinin farklı tiplerinin bulunduğu ve bunların tedavilerinin değişebileceği dikkate alınarak 112 Acil Servisi zaman yitirmeden aranması; kalp krizinin doğru şekilde tedavi edilmesini ve hastaların uygun tedavi merkezlerine sevkini sağlayacaktır.


Dr. Gümüş Gündüz Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

Sağlıklı beslenin, Düzenli fiziksel aktivite yapın, Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın, Alkol kullanmayın, Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin, Kan basıncınızı öğrenenin, Kan şekerinizi öğrenenin, Kan lipidlerinizi öğrenenin. Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun  tavsiyelerinde bulundu.

 

Kalbinizi Ödüllendirin!

Van Halk Sağlığı Müdürü

Dr. Semra Gümüş Gündüz 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da Oğluna Uyuşturucu Taşıtan Baba Tutuklandı
Van'da Oğluna Uyuşturucu Taşıtan Baba Tutuklandı
Van'da Kitapların Arasına Zulalanmış Eroin Bulundu
Van'da Kitapların Arasına Zulalanmış Eroin Bulundu