2019 Emlak Piyasaları

2019 Emlak Piyasaları

2016’nin ilk çeyreğinden itibaren yavaşlamaya başlayan gayrimenkul piyasaları, satın alma anlamında 2017’nin 4.çeyreğinden itibaren iyice gerilemiş ve 2018’de neredeyse bütün projelerde kendini göstermiştir. 

Editor: Van Haber
28 Ocak 2019 - 22:02

2016’nin ilk çeyreğinden itibaren yavaşlamaya başlayan gayrimenkul piyasaları, satın alma anlamında 2017’nin 4.çeyreğinden itibaren iyice gerilemiş ve 2018’de neredeyse bütün projelerde kendini göstermiştir.  Yapılan emlak harcı indirimleri toplamda %1’lik bir kısma tekabül ettiğinden piyasaları rahatlatmak anlamında önemli bir katkı sağlayamamıştır.

Kiralık Konut ve Ticari Gayrimenkul Fiyatları

Kiralık emlak fiyatları ise konut kiralama anlamında mültecilerin ve Ortadoğulu ziyaretçilerin Türkiye’deki varlıkları sebebiyle çok fazla talep yitirmemiş ancak %15’lik bir gerileme ile dengesini korumaktadır. Ancak kiralık mağazalar kiralık konutlar kadar şanslı bir geçiş yaşayamadılar. Her semtin en merkezi çarşıları ve caddeleri de dahil olmak üzere, kiralık mağaza talepleri hâla yüksek olsa da firmaların durgun piyasalardan kaynaklanan endişeleri sebebiyle uzun süreler boş kalarak yerlerini henüz kurumsallaşmamış firmalara bırakmışlardır. Hem kiralık konutlarda hem de kiralık ticari taşınmazlarda mal sahiplerinin piyasayı kabullenemeyenleri gayrimenkullerini ya aylarca boş bırakmak zorunda kaldılar ya rayiç değerlerini benimseyerek indirim yaptılar ya da tam olarak hedefledikleri kiracılardan vazgeçerek yeni kiracı adaylarına yeşil ışık yaktılar.

Buraya kadar anlatılanlara somut bir örnek vermek gerekirse, İstanbul Fatihte kiralık daire fiyatlarından bahsedilebilir. Örneğin çok tercih edilen yerleşim alanlarından biri olan Fatihte 2018’in ilk çeyreğinde yaklaşık olarak 2.000 TL ile 3.000 TL arasında seyreden 3 oda 1 salon daire fiyatları 2-3ay boş kalarak,1.700 TL ile 2.250 TL arasında kiraya verilebilmiştir.

Fatih emlak olarak, gayrimenkul piyasasının ve tüm diğer piyasaların eski canlılığına kavuşmasını diliyor ve bekliyor tüm esnaf ve yatırımcılara bereketli ticaretler diliyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?