2017’de Türk Sineması Kitaplığı

2017'de Türk Sineması Kitaplığı

Türk sinemasının gelişimi ve gişe hasılatı 2017 yılında diğer yıllara nazaran rekor kırdı.

Editor: Ahmet Şahin
29 Mayıs 2018 - 22:59 - Güncelleme: 30 Mayıs 2018 - 02:15

Türk sinemasının gelişimi ve gişe hasılatı 2017 yılında diğer yıllara nazaran rekor kırdı. Vizyondaki bu hareketlilik neticesinde de sinema kitaplarında artış yaşandı. Oğul Makal’ın Türk sineması tarihinde yaptığı araştırmaları sonucu hazırlanan Yönetmenleri Gülmenin Sineması adlı kısmına bakarak 21. Yüzyıla dek güldürü kültürü üzerinde de durulmuştur. 2017’ de Türk sineması kitaplığı bu kapsamdan değerlendirildiğinde dünya genelinde de her sinema tutkunun zihninde yer alan filmlere ve yönetmenlere yer verilmiştir.

Biraz Mağrur Biraz Mağdur

Filmlerde öne çıkan kahramanlar ve karakterler üzerine Türk Sinemasında yeterince üzerinde durulmamıştır. Bu bakımdan sinemanın birikimi üzerine yeniden okumaya yönelik olarak çeşitli araştırmaların yapılması gerekiyor. Yıldız sinema oyuncusu olarak öne çıkan isimler; Kadir İnanır, Hulusi Kentmen, Müjde Ar, Kemal Suna ve Hülya Koçyiğit içinde bulundukları politik, ekonomik ve kültürel bağlamda değerlendirilir.  Sinemadaki aydın karakterinin yanı sıra baba temsili, anne temsili ve hasta erkek temsili gibi analizlere yer verilir. Güzelleşen çirkin kızlar Türk sinemasında en çok karşılaşılan temsillerden biri.

Eskimeyen Filmler

Geçmiş ile kurulan ilişki ve nostaljinin önüne nasıl geçilebileceği konusundaki birtakım sorunlara değinilir. Bu konuda Yeşilçam’ın da mevcut sinema kültürü içerisindeki yerine dem vurulur.  Kitapta yer alan çeşitli sorular ile filmlerdeki meseleler yeniden derin bir şekilde ele alınır. Burada Mahalle Arkadaşları, Üç Arkadaş, Karanlıkta Uyuyanlar, Gölgeler ve Suretler ve Sonbahar olmak üzere çeşitli filmler ile ilgili yazılar ele alınmıştır.  Pek çok yazarın da katkısı bulunmaktadır.    

Sessiz Dönem Türk Sinema Tarihi – Ali Özuyar

Sinemanın dünya tarihindeki serüveninden yola çıkılır. İlk sinematograf gösteriminden başlanarak sinemanın gelişip yaygınlaşması siyasetle de paralel bir şekilde incelenir. İkinci meşrutiyet döneminde gümrük koşullarının iyileştirilmesi sonucu gösterilen filmler anlatılır.  Türk sinemasının Osmanlı’da başlayan macerası Cumhuriyet’e kadar uzanan çizgide titizlikle araştırılan bir arşiv çalışması sonucu ortaya koyulur.

İstibdat dönemi başta olmak üzere; ikinci meşruiyet dönemi, birinci dünya savaşı yılları, mütareke ve işgal yılları bakımından başlıklar halinde sinema tarihi incelenir. 2017’ de Türk sineması kitaplığı bu şekilde çeşitli yazarlar tarafından ele alınmıştır.

Filmler ile ilgili tum bilgileri http://dizifilmhaber.com/ sitesi uzerinde bulabilirisiniz.

Kaynak: http://eniyiturkdizileri.com/

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Cumhuriyet Caddesi yeniden trafiğe açıldı
Cumhuriyet Caddesi yeniden trafiğe açıldı