2 yaşındaki Elif Su’nun yaşam savaşı

2 yaşındaki Elif Su'nun yaşam savaşı

Antalya’da yaşayan 4 çocuk annesi Hatice Kayan, doğuştan kalp hastası olarak dünyaya gelen 2 yaşındaki kızı Elif Su’nun yaşama tutunması için önemli bir karar verdi. Riskli bir ameliyata girecek olan küçük Elif Su’nun ailesi hem dua hem de Ankara’da kalacak bir yer istiyor.

Editor: Van Haber
28 Ağustos 2017 - 15:13

Muratpaşa ilçesinde yaşayan 4 çocuk annesi 37 yaşındaki Hatice Kayan, şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşinden ayrıldı. Hayata 4 çocuğuyla tutunmaya çalışan gözü yaşlı anne, küçük kızı Elif Su’nun doğuştan kalp hastası olduğunu öğrenince hayatının yıkımını yaşadı. Kalp kapakçığında kalınlaşma, kalbe giden 4 damarda daralma belirlenen Elif Su'ya ilk olarak bir ay önce anjiyo yapıldı. Antalya’da her ay doktor kontrolünde bulunan küçük kıza, Ankara’da ameliyat olabileceği, bunun da büyük risk taşıdığı söylendi. Komşularının verdiği yol parasıyla kızını Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesine götüren Hatice Kayan’a, kızının akciğerindeki kılcal damarların yeterince gelişmediği için ameliyatın hayati riskinin bulunduğu aktarıldı.

Keşke dememek için
Kızını ameliyat ettirmese de birkaç yıl içinde kaybetme riski ile karşı karşıya olan anne Kayan, keşke dememek adına doktorlarının da tavsiyesi ile ameliyata karar verdi. Ameliyat masasında da kızını kaybetme korkusu yaşayan gözü yaşlı anne Kayan, tüm Türkiye’nin duasını ve tedavi sürecinde Ankara’da kalacak bir yer istiyor. Kızının Antalya’daki muayenesi için gerekli olan 90 TL’yi dahi toplayamayan Kayan,yetkililerden ve hayırserverlerden destek bekliyor.
Kızının bir ay önce anjiyo olduğunu hatırlatan Kayan, "Anjiyoda damarların darlığı daha net ortaya çıktı. 3 damarda daralma vardı, 4’e çıktı. Kalp kapağındaki rahatsızlık olduğu da belirlendi. Kasım ayı içinde Ankara’da bir hastanede kızımın ameliyat olacak" dedi.
Elif Su’nun ameliyat edilmediği takdirde doktorların, ‘Her an bir yerde düşüp ölebilir’ dediğini aktaran Kayan, “Kalp yetmezliğinin başlayacağını, bayılmaların artacağını ve vücutta morarmaların başlayacağını söylediler. Kızımın ayrıca akciğerlerindeki kılcal damarlar gelişmediği için ameliyatta çok riskli. Keşke kızımı ameliyat yaptırsaydım,belki çocuğum yaşayacaktı demektense bu kararı aldım. Kızımın hayati tehlikesi var ama belkide bu rahatsızlığından kurtulacak.”dedi.

 

Ankara'da kalacak yer istiyor
Maddi anlamda büyük sıkıntı yaşadığını ve gündelik temizlik işleriyle evinin geçimini sağladığını dile getiren anne Hatice Kayan, “Antalya’da tek başımayım. Ankara’da kızımın ameliyatı sırasında kalabileceği bir yer istiyorum. Ben kızımın yaşamasını istiyorum. Tüm mücadelem onun için” diye konuştu.

"90 TL muayene parası bulamadı"
Kızının aylık muayenesi için gerekli olan 90 TL’yi bulamadığı için kontrole götüremediğini kaydeden Kayan, “Elimden bir şey gelemediği için kızım için günlerdir ağlıyorum. Kızım da ağlamamdan etkileniyor. Büyük kızım hem işe gidiyor hem okuyor. O izinli olduğu zaman ben evlere temizliğe gidiyorum. Ankara’ya ilk gittiğimde ulaşım masrafımı komşularım karşılamıştı. Şu an iki aylık kiram birikti. Antalya’da kaymakamlık ve valiliğe başvurdum ama sonuç alamadım. Çoğu yerde kapılar yüzümüze kapandı. Kızımın muayenesi geldi parayı denkleştirip götüremedim" diye konuştu.
Elif Su’nun ameliyatının çok zor geçeceğini ifade eden anne Kayan, Türkiye'den dua beklediğini kaydetti.

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HDP Van'da Aday Göstereceği Adayları Açıkladı
HDP Van'da Aday Göstereceği Adayları Açıkladı
Van Ferit Melen Havalimanı Personel Alımı Yapacak
Van Ferit Melen Havalimanı Personel Alımı Yapacak