2.000 TLye Spa Elemanı Bulunamıyor

Ülkemizde ve dünyada turizm denildiği zaman en önemli aşamalardan biri olarak karşımıza çıkacak olan spa merkezlerine ilgi her geçen gün artmaya devam etmektedir.

2.000 TLye Spa Elemanı Bulunamıyor
29 Mayıs 2018 - 23:00

Ülkemizde ve dünyada turizm denildiği zaman en önemli aşamalardan biri olarak karşımıza çıkacak olan spa merkezlerine ilgi her geçen gün artmaya devam etmektedir. Özellikle büyük şehirlerde ve tatil yörelerinde spa merkezlerine olan ilgi bir kademe daha üsttedir. Fakat yapılan son düzenlemeler ile beraber bu merkezlerin bir standarda oturtulması için adımlar atılmaktadır.

Spa Sektöründe Hangi Değişiklikler Yapılıyor?

2.000 TLye spa elemanı bulunamıyor ve sektörün kalbi olan tatil yörelerinde bulunan merkezler üzerinde köklü değişimler meydana getirilmektedir. Bu konu hakkında dikkate alınması gereken temel noktalar;

·         Masaj alanında ortaya koyulmuş net bir yönetmelik olmadığı için ülkemizde bu alanı suiistimal eden birçok işletmenin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu nedenle artık bütün firmaların ve işletmelerin yönetmeliğe uygun olarak hareket etme zorunluluğu bulunduğu belirtilmelidir.

·         Çalışan kişilerin ellerinde resmi makamlarca onaylanmış olan bir eğitim sertifikasının olması gerekmektedir. Ancak bu sertifikaya sahip olan kişilerin spa merkezlerinde istihdam edilmesine izin verilmektedir.

·         Temizlik ve odaların durumları konusunda da belirli aralıklar ile denetlemeler ortaya koyulmaktadır.

Sektörde Büyük Eleman Açığı Bulunuyor

2.000 TL’ye spa elemanı bulunamıyorsorunsalının asıl sebebi kişilerin gerekli eğitimlere tabi olmadan bu işlerde istihdam edilmesini beklemeleridir. Yönetmelik öncesi işletmelerde çalışan kişilerin büyük bir çoğunluğunun herhangi bir sertifikaya sahip olmadan istihdam edildiği için yönetmelik ile beraber pozisyonlarını kaybetme durumu ile karşı karşıya kalmıştır.

Sağlık ile yakından alakalı olan bu sektörde eğitimsiz kişilere yer verilmesi kesinlikle uygun bulunmamaktadır. En ufak bir yanlış uygulamada yumuşak dokularda ve kas dokularında büyük hasarlar meydana gelmektedir. Ayrıca herhangi bir bilgisi olmayan sadece uygulama alanında tecrübeli kişilerin aromaterapi yağlarını kullanmasının da uygun görülmediği belirtilmelidir.

Bu sektörde yer alan uzman kişilere başlangıçta verile ücret 2 bin lira olsa da ilerleyen senelerde miktar 6 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Bu ücret karşılığında dahi sigortalı ve yüksek ücret ile çalışacak eğitimli kişi bulmakta büyük zorluk çekildiğinin de altı çizilmelidir. Özellikle İstanbul ve Akdeniz’de yer alan işletmelerde de büyük bir eleman açığı bulunduğu belirtilmelidir.

İstanbul’daki en iyi spa merkezleri arasındahttp://etilerspa.com/ ve http://bebekspa.com/ merkezlerini tercih edebilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum