100 Yaşını Geçen Türk Firmaları

Her yıl binlercesinin açılıp binlercesinin kapanış verdiği, isim değiştirdiği yüzbinlerce Türk firması arasında kuruluşundan bu yana 100 yaşını geçmesine karşın faaliyetini sürdüren kaç tanesi var acaba?

100 Yaşını Geçen Türk Firmaları
19 Eylül 2019 - 13:29

Her yıl binlercesinin açılıp binlercesinin kapanış verdiği, isim değiştirdiği yüzbinlerce Türk firması arasında kuruluşundan bu yana 100 yaşını geçmesine karşın faaliyetini sürdüren kaç tanesi var acaba?
 
Özellikle devlet destekli kamu kurum ve kuruluşlarını ya da iştiraklerini ayrı tutarak sırf özel sektör girişimciliği ile yıllar öncesi kurulmuş ve hala varlığını sürdüren bu şirketlere şöyle bir göz atalım dedik.
 
100 Yaşında Kaç Firma Var?
 
Haber Türk internet sitesi editörü Eren Güler tarafından yapılan bir araştırmaya göre gıdadan tekstile, ilaçtan taşımacılığa kadar birçok alanda faaliyet gösteren ve kurulduğu yıldan bu yana beşinci altıncı kuşaklar tarafından yönetilen toplam şirket sayısı 61 olarak belirlenmiş. Bu şirketlerin en yaşlısının 240 yaşında olduğu belirlenmiş.
 
Şimdi bu şirketlerin kuruluş hikayelerinin bize ilginç gelenlerinin birkaçına şöyle bir göz atalım:
 
Apikoğlu Sucukları
 
1910 yılında kendi gereksinmeleri için yaptıkları ev yapımı sucukların namı dilden dile dolaşmaya başlayınca ve buna çevreden yoğun talepler gelince; aile tarafından Kayseri’de Türkiye’nin ilk et ürünleri imalatçısı olarak kuruldu. 1920 yılından sonra üretimini İstanbul’da devam ettirdi. Firma hala faaliyetini 75 çeşit et ürünü ile sürdürmekte.
 
Splendid Otel
 
1908 yılında, Osmanlı ordusundan mareşal rütbesiyle emekli olan Müşir Kazım Paşa tarafından kurulan otel ilk yıllarında Kazım Paşa oteli olarak anılıyordu. 1936 yılında paşanın ölümü ile otelin mülkiyeti kızına geçti. Halen mülkiyeti ve işletmesi Hamamcıoğlu ailesine ait olan otel Türkiye’de birinci sınıf tarihi eser sınıfında ve ilk günkü halini devam ettiren tek otel olma özelliğine sahip olmasıyla ayrı bir değer kazanıyor.
 
Bebek Badem Ezmecisi
 
Haydarpaşa lisesinde okumak için İstanbul’a gelen Mudanyalı Mehmet Halil Bey, Fener Rum Lisesinde okuyan Arnavutköy doğumlu Anastasya hanımla tanışır. O yıllarda iki ayrı dine mensup kişilerin evlenmeleri çok zor olsa da ikilinin büyük aşkı aileleri yumuşatır.
 
Fakat kız tarafının bir koşulu vardır: gençler evleneceklerse, İstanbul’da yaşamak zorundadır. Bunun üzerine Mehmet Halil’in babası Mudanya’da yapmakta olduğu badem ezmesi ve şekerleme işini hem oğluna öğretmeye hem de onu bir iş sahibi yapmaya İstanbul’a gelir ve ona Bebek semtinde bir dükkan açar. İki kızları olur. Kızlarının küçüğü 2 yaşındayken Mehmet Halil Bey ölür. Anastasya hanım iki kızını okutmak için dükkanın yükünü omuzuna alır. Bugün hala aynı semtte faaliyetini torunlarla sürdürmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum