Zehirli Guatr’a Bağlı Göz Rahatsızlıkları

Zehirli Guatr'a Bağlı Göz Rahatsızlıkları

Yrd. Doç. Dr. İlya Ayvatoğlu Zehirli Guatr’a bağlı göz kapaklarındaki değişimler ve bu değişimlerin tedavisi hakkında bilgiler veriyor.

21 Haziran 2018 - 09:47 - Güncelleme: 21 Haziran 2018 - 11:01

Yrd. Doç. Dr. İlya Ayvatoğlu Zehirli Guatr’a bağlı göz kapaklarındaki değişimler ve bu değişimlerin tedavisi hakkında bilgiler veriyor.

Hipertiroidi hastalığı halk arasında zehirli guatr olarak bilinir. Zehirli guatr sonucu vücuttaki birçok organda değişiklikler görülmesine rağmen en belirgin değişiklikler gözlerde saptanır.

Zehirli Guatr sonucu gözlerde görülen bulgular ikiye ayrılır.
1- Göz kaslarındaki değişimler
2- Göz kapağındaki değişimler

Tiroid bezinin aşırı çalıştığı hipertiroidi veya Basedow-Graves denilen hastalıkta göz kaslarının etrafında veya göz küresinin arkasında kasların hareketini engelleyen ve göz küresini dışarıya doğru iten madde birikir. Bu maddeden etkilenen kaslar hareketlerini tam yapamazlar ve bazı bakış pozisyonlarında çift görme ortaya çıkar. Ayrıca göz küresinin arkasına biriken madde göz küresini dışarıya doğru iter (exoftalmi) ve göz kapağını hereket ettiren kapak kaslarını da etkileyerek onların hareketini kısıtlar ve tam kapanmalarına engel olur. Bu sebeple kozmetik olarak hoş olmayan bir görüntü oluşur. Bu tür etkilenmiş gözler tam kapanamayarak gözün kurumasına ve devamlı kızarık görünmesine neden olur.
Tiroid hastalığı tedavi edildikten sonra birçok belirti geri döner. Fakat bazı olgularda hastalık geçmesine rağmen belirtiler gerilemez ve gözler dışarıya doğru çıkmış, üst kapaklar iyice açılmış olarak kalır.

Bu durumda ortaya çıkan kötü görüntüyü düzeltmek için kapağı yukarı çeken kaslara müdahale edilir ve bunlar gevşetilerek kapak aşağı doğru normal pozisyonuna döndürülür.

Bu cerrahi müdahale genel veya lokal anesteziyle yapılır. Yapılan cerrahi müdahele sonucunda hastada fiziksel ve psikolojik iyileşme sağlanır. Operasyon sonrası iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Operasyondan sonraki 10 gün içerisinde gözler normal haline geri döner...

 

Yrd. Doç. Dr. İlya Ayvatoğlu
http://www.ilyaayvatoglu.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Ak Parti'den Van'da Aday Adayı Olan İsimlerin Tam Listesi
İşte Ak Parti'den Van'da Aday Adayı Olan İsimlerin Tam Listesi
Van'da Cinayet zanlısı 7 ay sonra yakalandı
Van'da Cinayet zanlısı 7 ay sonra yakalandı