Van bölgenin çiçek deposu olacak

Van bölgenin çiçek deposu olacak

Van Büyükşehir Belediyesi park ve peyzaj alanları için ihtiyaç duyulan çiçek ve diğer süs bitkilerini bundan böyle kendi seralarında üretecek. 

15 Eylül 2017 - 13:54

Van Büyükşehir Belediyesi park ve peyzaj alanları için ihtiyaç duyulan çiçek ve diğer süs bitkilerini bundan böyle kendi seralarında üretecek. Van’da park, peyzaj alanları ile kaldırımları süsleyen çiçek, süs bitkisi ve ağaçların alımında dışa bağımlılığı önlemek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ve bölgede örnek olacak 5 serayı Van’a kazandırdı. Yapımına bir süre önce başlanan yalıtımlı, modern otomasyonlu, doğalgazlı seraların tamamlanması ile birlikte Van ve bölgenin çiçek ve süs bitkisi ihtiyaçları belediyenin seralarından karşılanacak.


Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan seralarda, yıllık 1 milyon mevsimlik çiçek, kokulu gül, lale çeşitleri, süs bitkileri ve bölge iklimiyle uyumlu badem, ceviz ağacı üretimi de yapılacak. Seralarda üretilen çiçek ve bitkiler Van merkezi ve 13 ilçenin tamamını süsleyecek. Ayrıca bölge illere de satış yapılarak gelir sağlanacak. Seralarda çoğunluğu kadın olmak üzere yaklaşık 75 kişi istihdam edilecek.
Yılsonuna kadar faaliyete geçirilmesi hedeflenen seralar, 388 bin TL’ye mal olacak.

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
O İlçeye Modern Hayvan Pazarı Kurulacak
O İlçeye Modern Hayvan Pazarı Kurulacak
Van Merkezli FETÖ Operasyonu
Van Merkezli FETÖ Operasyonu