Otizm nedir?

Otizm yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan çocuğun sosyal ve iletişim becerisini etkileyen bir problemdir.

05 Temmuz 2018 - 19:33 - Güncelleme: 05 Temmuz 2018 - 22:13

Otizm yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan çocuğun sosyal ve iletişim becerisini etkileyen bir problemdir. Her ailenin otizm hakkında bilgi sahibi olması ve belirtileri önceden keşfederek erken teşhis ile tedaviyi kolaylaştırması gerekir.

 

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Çocuğun kimseyle göz teması kurmaması, İsmi söylendiğinde dönüp bakmaması. arkadaşlarına ve oyuncaklara ilgisiz kalması, bir eşyayı saatlerce döndürerek ve çevirerek oynaması, rutinlerin dışına çıkıldığı zaman aşırı tepki vermesi. kucağa alındığı zaman tepki vermesi olarak sıralanır. Otizmde sosyal destek çok önemlidir. Otizm özel eğitim merkezlerinde çocuğa uygun tedavi planlanır ve uygulanır. Otizm eğitim merkezi olan yerlerde amaç çocuğun iletişim ve sosyal becerilerini geliştirmektir.

 

Yaşına ve eğitim durumuna göre planlanan özel eğitim otizm okullarından sonra devlet okullarına kabul edilmede sorun çıkmamaktadır. Davranışsal eğitim metodu en uygun metottur. Yanlış bilinen bir kanı ise otizmli çocukların zeka geriliği kavramıdır. Otizmli çocukların zeka seviyeleri akranları ile ya aynı yada daha yüksektir. Otizmde sorun çocuğun iletişim kuramaması dış dünyaya açılamaması sorunudur. http://www.cocukozelgelisim.com/ siteyi inceleyerek otizm hakkında daha geniş bilgilere sahip olabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da Kış Öncesi Trafik Ve Karla Mücadele Toplantısı
Van'da Kış Öncesi Trafik Ve Karla Mücadele Toplantısı
AK Parti'den Yüksekova için başvuran isimler
AK Parti'den Yüksekova için başvuran isimler