O ülke yasta 21 ölü!

O ülke yasta 21 ölü!

Guatemala’da kimsesiz ve tacize uğramış kızların kaldığı yurtta kızların başlattığı protestolar sırasında çıkartılan yangında en az 21 kızın öldüğü bildirildi.

09 Mart 2017 - 11:17

Kız yurdunda çıkan yangında 21 kızın ölmesi üzerine Guatemala’da 3 günlük yas ilan edildi.
Guatemala’nın başşehri Guatemala City’nin 25 kilometre güney batısında bulunan San Jose Pinula belediyesi’ne ait yurtta çıkan yangında ölen kızların yakınları binanın çevresinde toplandı.

Guatemala Sosyal Refah Ajansı Başkanı Carlos Rodas, taciz iddiası ve hayat şartlarının kötülüğünden şikayet eden gençlerin yurttan kaçmak için isyan çıkartmaya başladıklarını, yerel saatle 9 civarında, bazı gençlerin yataklarını ateşe verdiğini söyledi.

Yakınlardaki iki hastaneye kaldırılan yaşları 13 ila 17 arasındaki 42 yaralının çoğunun ikinci ve üçüncü derecede yanığa maruz kaldıkları ifade edildi. Bazı yaralıların hayatı tehlikesi olduğu belirtildi.
Guatemala Milli Polis Başkanı Nery Ramos, toplum polisinin, tacize uğramış, evsiz ve gidecek yerleri olmayan ve tutuklama merkezlerinde cezalarını tamamlamış genç kızların barındırıldığı evde hayat şartlarından şikayetçi olan genç kızların çıkardığı isyanı bastırmak için gönderildiğini, 40 kızın kaçtığını ancak daha sonra yakalandığını söyledi.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve insan hakları savunucuları geçen yıl, evin kalabalık olması, fiziki ve cinsel taciz iddiaları sebebiyle evin kapatılmasını istediği belirtildi.
Guatema medyası, 400 kişi kapasiteli evde 500 kişinin barındırıldığını duyurdu. 

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Ak Parti'den Van'da Aday Adayı Olan İsimlerin Tam Listesi
İşte Ak Parti'den Van'da Aday Adayı Olan İsimlerin Tam Listesi
Van'da Cinayet zanlısı 7 ay sonra yakalandı
Van'da Cinayet zanlısı 7 ay sonra yakalandı