Eski Akülerin Araç Üzerindeki Etkileri

Eski Akülerin Araç Üzerindeki Etkileri

Akünün araçlardaki temel görevi ateşleme sistemini sağlamasıdır. Ancak akü aracın ihtiyacını olduğu enerjiyi sağlarken alternatör, starter gibi sistemlerle beraber çalışır.

05 Temmuz 2018 - 10:05

Akünün araçlardaki temel görevi ateşleme sistemini sağlamasıdır. Ancak akü aracın ihtiyacını olduğu enerjiyi sağlarken alternatör, starter gibi sistemlerle beraber çalışır. Bu nedenle akünün sağlam çalışması araç performansını yükseltir. Aksi takdirde eski ve güçsüz kalmış bir akü tercih ettiğinizde aracınızın düşük performansla çalışmasının yanında diğer parçaların bozulmasına ve yakıt sarfiyatının artmasına neden olacaktır.

 

Diğer Sistemlere Zarar Verir

 

Eskimiş aküler, uzun süre kullanıldığında alternatör ve starter sistemlerini bozabilir. Bu durum ise yüksek tamir masrafları ile karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Eski ve güçsüz aküler, kış aylarında ve soğuk havalarda aracı zor çalıştırır. Kışın arabayı çalıştırmak için pedala daha sert basmanız gerekebilir. Ayrıca soğuk gecelerin ardından sabahları aracınızı çalıştırmanız için ekstra güç harcamanız gerekir. Akü zayıflığı, bağlantı sorunlarına ve araçtaki diğer sistemlerin karışmasına neden olabilir.

 

Fazla Yakıt Tüketimine Neden Olur

 

Akünün zayıf olması marşa basıldığında aracın çalışmamasına neden olacaktır. Bunun için akünün yeteri kadar güçlü durumda olması gerekir, aksi takdirde yeni bir aküye sahip olsanız bile kranklama işlemi hızlı olmayacağından araç verimsiz bir şekilde çalışır. Bu sorun ise araç motorunun daha fazla yakıt harcamasına neden olur. Akünün kötü durumda olması alternatörün sürekli aküyü şarj etmesine yol açar. Bu durum ise motorun daha fazla güç harcamasına sebep olur. Tıpkı klima da olduğu gibi yüksek motor gücü, yakıt tüketimini hızlandırırken, araç performansı üzerinde de olumsuz etkiler yaratır. Alternatör ile akünün uyumsuz olması da yakıt sarfiyatına neden olacaktır. Akü bujilerinin ateşlemesinin yetersiz olması fazla yakıt tüketimine ve düşük araç performansı sorunlarını beraberinde getirir. Alternatörün yüksek performansta çalışma yakıt sarfiyatına yol açar. Ayrıca bu durum araç içerisine rahatsız edici benzin kokularının gelmesine neden olur. Güçsüz akü, yokuş yukarı tırmanan aracında performansını da düşürür.

Etiketler
En ucuz akü , Ucuz Akü , Akü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Ak Parti'den Van'da Aday Adayı Olan İsimlerin Tam Listesi
İşte Ak Parti'den Van'da Aday Adayı Olan İsimlerin Tam Listesi
Van'da Cinayet zanlısı 7 ay sonra yakalandı
Van'da Cinayet zanlısı 7 ay sonra yakalandı