Başkan Karael’den ‘kayıt dışı iş yeri’ açıklaması

Başkan Karael’den ‘kayıt dışı iş yeri’ açıklaması

Van Demirciler Tornacılar Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İdris Karael, mesleki bir odaya kayıtlı olmadan iş yeri açarak çalışanların keyifle işlerine devam ettiğini söyledi. 

09 Kasım 2017 - 16:29

Van Demirciler Tornacılar Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İdris Karael, mesleki bir odaya kayıtlı olmadan iş yeri açarak çalışanların keyifle işlerine devam ettiğini söyledi. Kayıt dışı iş yeriyle ilgili bir açıklama yapan İdris Karael, bir meslek odasına kayıtlı esnaf ve sanatkârla haksız rekabet yapıldığını ve kaçak çalışanların esnaf ve sanatkârın ekmeğine ortak olduğunu belirtti. Karael, “Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından onaylatılarak yürürlüğe giren oto lastik tamircilerine yönelik fiyat rayiç tarife levhası dağıtıldı. Tarifeyi almamakta, iş yerine asmamakta ısrar edenle var. Hatta almadıkları gibi keyfi fiyat uygulaması ile hem tüketici halkımızı kandırılıyor hem de kaçak kayıt dışı çalışarak haksız kazanç elde ediliyor.

Vergisini veren, mesleki bir odaya kayıtlı olan, esnaf sicilini yaptıran, Bağ-Kur primini ödemeye çalışan, zor şartlarda ayakta durmak için direnen ülkemizin temel taşı ve demokrasinin teminatı olan esnaf ve sanatkârlarımızın anayasal güvence altında olan esnaf ve sanatkârlarımızın haksızlık önünde korunmasını beklemek en tabi hakkımız. Van Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanlığınca yapılan açıklamada, kayıt dışı mükellef sayısının dört bin civarında olduğu belirtiliyor. Her taraf kayıt dışı mükellefle dolu, yeşil kartlı olanlar bile iş yeri çalıştırmakta ve oda olarak bütün çabamız kayıt dışı çalışanları kayıt altına almaktır. O zaman yetkili mercilerin gerekli denetim ve işlemleri hissedilecek derecede yapmalarını ve kayıt dışı kaçak çalışanlara karşı bizi korumalarını bekliyoruz” dedi.

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Ak Parti'den Van'da Aday Adayı Olan İsimlerin Tam Listesi
İşte Ak Parti'den Van'da Aday Adayı Olan İsimlerin Tam Listesi
Van'da Cinayet zanlısı 7 ay sonra yakalandı
Van'da Cinayet zanlısı 7 ay sonra yakalandı