Kürtaj Nasıl Bir İşlemdir? Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr .İsmet Yıldırım, kadınların kürtaj kararı verirken, hekimleri tarafından ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmelisi gerektiğini söyledi.

Kürtaj Nasıl Bir İşlemdir? Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?
Kürtaj Nasıl Bir İşlemdir? Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır? admin

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr .İsmet Yıldırım, kadınların kürtaj kararı verirken, hekimleri tarafından ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmelisi gerektiğini söyledi.

Vakumlu kürtaj, günümüzde en yaygın şekilde kullanılan kürtaj yöntemidir. Kazıma tekniği ile yapılan kürtaj yöntemine göre daha kolay ve daha kısa zaman içinde yapılmaktadır. Ancak özel cerrahi teknik  ve ekipman gerektiren bazı tıbbi işlemlerde, biyopsi amaçlı rahim içinden parça almak ya da düşük sonrası kalan parçaları derin temizleme işleminde küret de tercih edilmektedir.

Vakumlu kürtaj, sonuçta tıbbi açıdan önem gerektiren cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle yapılacak vakumlu kürtaj işlemi öncesi ve tabii işlem sonrasında da doktorun vereceği talimatlara kesinlikle  eksiksiz uyulmalıdır. Ayrıca özellikle vakumlu kürtaj yöntemi, kesinlikle jinekoloji alanında uzmanı bir doktor tarafından, cerrahi operasyonel açıdan tam teşekküllü kadın hastalıkları klinikleri ya da konu ile ilgili tecrübe sahibi hastanelerde yapılmalıdır. İşlem öncesi, yapılacak gerekli ön muayeneler sonrasında bir tıbbi değerlendirme yapılmalı; 18 yaş üzerinde ise hastanın kendisinin, evli ise eşinin, 18 yaş altında ise ailesinin onayları alınmalıdır. Tabii ki 10 haftayı geçen gebeliklerde herhangi bir şekilde kürtaj yapılması yasal değildir. Hasta açısından oldukça büyük bir risk taşır.

Vakumlu kürtaj öncesi ultrasonografik muayene ile rahim içi incelenir . Eğer mevcut olan gebeliğin sonlandırılması isteniyor ve de bu durum gerekiyorsa, rahim içinde oluşan fetusun kaç haftalık olduğu ve rahim içindeki konumu ve durumu belirlenir. Vakumlu kürtaj işlemi  sırasında genel anestezi ya da lokal anestezi yapılmasına, uygulama öncesinde hasta ile birlikte karar verilir. Hastanın başka rahatsızlıkları ya da kullandığı devamlı ilaçlar varsa, bunlar önceden değerlendirilir. İşlem günü için ameliyathane ve genel anestezi isteniyorsa anestezi uzmanı ile randevu hazırlanır. Bu aşamada hastaya kürtaj öncesi yapması ya da yapmaması gereken durumları içeren bir liste verilir. Hastalardan da bu listeye kesinlikle uymaları beklenir. Aksi takdirde kendi hayatları adına büyük bir risk almış olurlar.

Daha fazla bilgi ve soru için  

http://www.drismetyildirim.com/bakirkoy-kurtaj-merkezi

Vakumlu kürtaj öncesi hastaya verilen talimatlar Nelerdir?

 

   •     Vakumlu kürtaj yapılacak gün, eğer işlem sabah yapılacaksa, yeme-içme gece yarısı kesilmeli ve mide boş kalmalıdır. Zaten önemli olan genel anestezi durumudur, verilecek ilaçlar nedeniyle midede yanma ya da bulantı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Lokal anestezi için açlık gerekmez.

 

   •     Bazı gereken durumlarda, serviks ön hazırlığı yapılması açısından, kürtaj işleminden bir gün önce vajina bölgesine jel uygulaması  yapılması istenebilir.

 

   •     İşlem sonrası bir kaç gün dinlenmek üzere evde yatarak dinlenmek ve toparlanmak için ön hazırlık ve ayarlama yapılmalıdır. Çalışan hastalar rapor almalıdır.

 

   •     İşlem öncesinde ve sonrasında size refakat edecek bir yakınınızı önceden bilgilendirin ve sizinle birlikte hazır olmasını sağlayın.

 

   •     Diğer hastalıklarınız ve de varsa devamlı kullandığınız ilaçları doktorunuza önceden belirtin. Gerekirse o gün ilaçlar kesilebilir.

 

   •     Genel anestezi isteniyorsa, anestezi uzmanı ile önceden görüşüp, alerjik bir reaksiyona bağlı durumunuz olup olmadığını belirleyin.

 

Vakumlu kürtaj operasyonu adımları nelerdir?

 

Vakumlu kürtaj işlemine başlamadan önce yapılacak ilk işlem rahim ağzının genişletilmesidir. Kürtaj aletlerinin vajinadan kolay bir şekilde  ilerlemesi ve rahim ağzının yumuşaması için, gerekirse kürtaj işleminden bir gün önce rahim ağzına ilaç yerleştirilebilir.  Böylece kapalı olan rahim ağzı yumuşayarak açılacaktır. İşlem sırasında doktor rahim ağzını yeterli boyuta kadar açabilmek için çeşitli boylarda metal çubuklar kullanabilir. 

 

Rahim ağzının gerektiği kadar genişletilme ve açılma işleminden sonra, kalem inceliğinde plastik tüpler, yani kanüller, rahim ağzı bölgesinden  içeri iletilip rahim içine yerleştirilir. Gelişmiş fetus ve plasental oluşumu vakumla çekmek için bu özel kanüller bir vakum enjetörüne bağlanır. Vakum pompası kullanılarak rahim duvarından tüm bu malzemeler hızlı bir şekilde ayrılabilir, tabii ardından da eğer varsa rahim içinde kalan artıklar rahim iç yüzeyinden tamamen temizlenebilir. Bu işlemler rahimde kasılmayı da tetikler ve böylece kan kaybı da oldukça azalır. 

 

Vakumlu kürtaj işleminden sonra, eğer doktor gerek görürse, ucu küçük kaşık gibi şekilli, cerrahi bir temizleme aleti olan küret kullanılabilir. Vakumlu kürtaj işlemi genellikle en fazla 10-15 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında hafif kasık ağrısı olabilir. Yaklaşık 1 saat gözlem altında kaldıktan sonra eğer ciddi bir kanama veya başka bir komplikasyon söz konusu değilse hasta taburcu edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X