Gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik haftası hesaplama konusunda çiftlerde çoğunlukla kafa karışıklığı yaşanmaktadır.

Gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?
Gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır? admin

Gebelik haftası hesaplama konusunda çiftlerde çoğunlukla kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Bir kadın için hayatının en önemli ve en özel dönemi olan hamilelikte en çok akla gelen sorulardan biri de gebeliğin haftası ve doğumun ne zaman olacağıdır. Uzun ve yorucu bir süreç olsa da kadınlar için hamilelik özel bir dönemdir.

Gebelik haftası hesaplama yöntemi için ilk önemli bilgi, anne adayının  muhtemel yumurtlama dönemidir. Bunu belirleyebilmek için de kadının son olduğu adet tarihini bilmesi ve adet döngüsünü takip ediyor olması gerekir. Zaten yumurtlama dönemi içinde korunmadan cinsel ilişkiye girildiğinde, normal şartlar altından gebelik gerçekleştiğini biliyoruz. Dolayısıyla adet tarihlerini not etmek bu açıdan çok faydalı olacaktır.

Gebelik haftası hesaplama yöntemi ile kolaylıkla tahmini gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz. Genellikle gebelikte hafta ve ay uyuşmazlığı kafaları karıştırır. Yine adet döneminden sonra yumurtlama konusunda tahmin edilen sürecin içinde ne zaman hamile kalındığını da bilmek mümkün değildir. Gebelik süreci toplamda 40 hafta olarak sayılır. Eski zamanlarda olduğu gibi 9 ay 10 gün üzerinden direk olarak gebelik süresi hesaplanmaz. Tamamlanan hafta üzerinden gebelik haftası hesaplama işlemi yapılır.

Gebelik haftası hesaplama için haftalar nasıl sayılır?

Gebelik haftası hesaplama yönteminde gebelik haftasının tam net olarak belirlenemediği durumlarda, takip eden aylarda gerçekleşebilecek erken doğum riski, bebekte fark edilecek bir gelişme geriliği, suyun erken  gelmesi, doğum yapılacak günün aşımı gibi durumlarda tedavi açısından karar verme konusunda sıkıntı yaşanması mümkün olacaktır. Bu da gebelikte istenmeyen bir durumdur. Hem anne adatı hem de bebek açısından zarar getiebilir. Yine de anne adayını riske sokabilecek  durumlarda ya da bebekte herhangi bir sorun çıkması halinde, gebeliğin devam etmesi kararı ya da sonlandırılması gibi bir karar verilmesi gereken durumlarda, anne adayının içinde bulunduğu gebelik haftasına göre bir karar verilir. Ayrıca bebeğin anne karnındaki gelişiminin, kilosunun, gerekli ölçümlerinin düzenli bir şekilde ve normal aralıklarda olması ancak gebelik haftası ile birlikte değerlendirilerek sonuca ulaşılır. Normal doğum ya da olası sezaryen tarihleri de gebelik haftalarına göre belirlenir.

Aşağıda sıralanan yöntemler, gebelik haftası hesaplama konusunda  kullanılır:

 

  • Ultrason: Anne karnındaki bebeğin boyu, kafasının çapı, kafa çevresi ölçüsü, karın çevresi, bacak boyu gibi ölçümler ultrasonografik görüntüleme ile elde edilir. Ultrasondan çıkacak verilere göre bir değerlendirme yapılarak, tahmini bir gebelik haftası hesaplanır. Gebeliğin ilk zamanlarında yapılan bu yöntemle çok daha yakın  sonuçlara ulaşılır. Yani ilk 3 aylık dönemde daha yakın bir sonuç alınmaktadır.

 

  • Son adet tarihi: Gebelik haftası hesaplama için en önemli veri anne adayının son adet tarihinin ilk günüdür. Bu tarihten başlayarak bir hesaplama yapılır. Bu yöntem en doğru çıkan sonuçları verir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı özel durumlar da vardır. Anne adayında adet düzensizliği, gebeliğin ardından yani üstüne adet görme, yumurtalıktan çıkan yumurtanın geç döllenmesi, erken gebelik sırasında görülen kanama gibi durumlar son adet tarihinin yanıltıcı olarak belirlenmesine neden olabilir. Bu şartlarda, ultrason ölçümleri ve diğer parametreler bir arada kullanılarak düzeltilmiş adet tarihi belirlenir ve gebelik haftası da tüm bu verilere göre hesaplanır.

 

  • Yumurtlama tarihi: Anne adayı adet tarihinin ilk gününü net olarak bilebilir, ancak yumurtlama tarihini net olarak bilemez. Ancak  tahmini olarak bir hafta şeklinde belirleyebilir. Yumurtalıklarda yumurtlama,  yani ovulasyon, tarihi tüp bebek ya da aşılama işleminde uygulanan ilaçlarla yumurtalıkların uyarılması ile birlikte yapılan ultrason takipleri ile kesin olarak izlenmektedir. Bu tarihin üzerine iki hafta eklenerek de gebelik haftası hesaplanabilir.

 

  • Tüp bebekte embriyo transfer tarihi: Tüp bebek uygulamalarında labaratuvar ortamında döllenen embriyonun, tekrar rahim içerisine transfer edildiği zaman, anne adayında gebeliğin ilk günü olarak düşünülür. Bu şekilde gebelik haftası çok net olarak hesaplanabilir.

 

-  Fetoskop: Çok eskiden anne karnındaki bebeğin kalp atışı sesleri fetoskop adı verilen bir aletle dinlenirdi. Seslerinin ilk duyulduğu zaman da o dönemde gebelik haftasını hesaplamada belirleyici bir zaman  olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde ise ancak tıbbi şartların yetersiz olduğu bölgelerde ve ebelerin takiplerinde hala kullanılmaktadır. Fetoskop, küçük bir huniye benzer bir alettir. Bir ucu annenin karnına, bir ucu ebenin kulağına dayanarak bebeğin kalp atışı sesleri alınmaya çalışılırdı. Bu şekilde bebeğin kalp seslerinin ilk duyulması 18-20 hafta civarında olduğu için, buna göre gebelik haftası hesaplanabilirdi.

Kaynak:

http://www.drismetyildirim.com/gebelik-haftasi-hesaplama

http://www.babycentre.co.uk/a549805/how-to-count-your-pregnancy-in-weeks-and-months

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X