İslam Kültürünü Anlamak

İslam dini dört büyük din arasında en son gönderileni ve günümüze kadar korunarak değişmeyenidir.

İslam Kültürünü Anlamak

İslam dini dört büyük din arasında en son gönderileni ve günümüze kadar korunarak değişmeyenidir. Bu nedenle İslam dini içerisinde olmak İslami kurallara göre yaşamak aslında oldukça kolaydır. Çünkü diğer dinlerle kıyasladığımızda zamanla değişen herhangi bilgimiz, hadisimiz ya da ayetimiz bulunmamaktadır. Ancak buna rağmen İslam dini yorumlandığı ve farklı kişiler tarafından yorumlandığı için bazen tutarsızlıklara neden olacak görüşler bulunmaktadır. Çünkü aslında ilk ayeti oku olan bir dinin müritlerinin okumak yerine kendilerine başkalarının yolundan gitmeyi daha kolay bulunmaktadır. Bu nedenledir ki İslam coğrafyası üzerinde bitmeyen savaşlar, açlık ve yoksulluklarla baş edilememektedir.

İslam'ın doğuşundan sonra ilk yıllarında İslam güneşi olarak adlandırılan İslam coğrafyasının bulunduğu yerlerde zenginlik, bilimin ve hoşgörünün geliştiği de bilinmektedir. Bu nedenle öncelikle kendi dinimizi, dualarımızı, ayetlerimizi ve hadislerimiz okuyarak öğrenmemiz gerekiyor. Daha sonrasında okuduklarımızı çevremizde doğru bir şekilde anlatmamız gerekiyor. Aslında İslam dini yoruma açık bir din değildir İslam dinini gerçekten yaşamak isteyen Peygamber Efendimiz(SAV) yaşantısından örnekler alabilir. Bunun yanı sıra halifelerinden ve sahabelerinden de örnekler olabilir kendimize İlla birilerini örnek almak istiyorsak bu gibi insanları örnek alarak hayatımıza devam edebiliriz. Ancak günümüzde Kuran'da geçen isimleri çocuklarına koymakla İslami yaşadığını düşünen insanlar bulunmaktadır. Hâlbuki gerçek İslam'ı yaşamak bu değildir. Bu nedenle kutsaldinislam gibi internet sayfalarından İslam ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Karınca duasından, dilek duasına, Teheccüd Namazına, duaların ve ayetlerin açıklamalarını aklınıza gelebilecek birçok farklı bilgiyi de bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz. Bu şekilde eğer gerçekten okumaya vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız bir şeyler öğrenmek için Facebook ya da Instagram'a girmek yerine bu sayfa üzerinden sizin için yararlı bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu sayfa üzerinde namazların nasıl kılındığını, şükür secdesi, Tilavet Secdesi ile ilgili konulardan, cenaze namazından kadınlar için namaz nasıl kılınır, erkekler için namaz nasıl kılındığına, sabah namazından, öğle namazına, beş vakit namazları içeren bilgiler bulunmaktadır. Bunun haricinde sürekli okuduğumuz duaların ne anlama geldiğini öğrenerek dininizi daha güzel bir şekilde yaşayabiliriz. Bu site içerisinde birçok duanın açıklaması da bulunmaktadır. Yemek duası, karınca duası Ettehiyyatü duası, Sübhaneke duası ve bu dualar hakkındaki bilinmesi gereken gerçekler bulunmaktadır. Eğer siz de İslami yaşarken eksikleriniz olduğunu düşünüyorsanız muhakkak kutsaldinislam.com sayfasına bir göz atmalısınız. Bu sayfa üzerinde bulunan dini bilgilerle muhakkak ki eksiklerinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Bir dileğimiz için dilek duası okurken gusül abdesti aldığınızda nasıl bozulacağını düşünürken abdest alırken nasıl okumalıyım diye düşünürken bu sayfada gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunun haricinde çocuklarınız doğduğunda onlara yapılması gerekenlerle ilgili sünnetleri de bulabilirsiniz. İslam ile ilgili aklınıza gelecek kıssalar da bu sayfa içinde yer almaktadır. Sizde İslamı tam anlamıyla yaşamamak istiyorsanız bu sayfa size oldukça yardımcı olacaktır. Dünya hiç şüphesiz ayetler üzerine kurulmuştur.  Bu nedenle bu ayetleri okurken ne anlama geldiklerini bilmekte bize dini açıdan değer katacaktır. İslam çok geniş bir kültürdür aynı zamanda ve kültürün getirileri de oldukça belli başlı çerçevelerle belirtilmiştir. Biz inananların yapması gereken de bu bilgileri iyice öğrenmek ve bunları hayatımızda uygulamaktır. Belki bu sayede yani biz dinimizin gereğini tam olarak anlar ve gerçekleştirirsek bizim için iki dünyada da saadete erişmek nasip olabilir. Bunun için dinimizle ilgili bilgileri öğrenmek sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmekten daha kıymetlidir. Sizde zamanınızı doğru bilgilere erişmek için kullanmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Liman işçileri 250 kiloluk Alman bombası buldu
Liman işçileri 250 kiloluk Alman bombası buldu
AVM’lerde revir zorunluluğu
AVM’lerde revir zorunluluğu