Demirtaş'ın davası başladı! Duruşmaya çıkmadı

Adana'da 2011 yılındaki konuşmasında "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın, 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı

Demirtaş'ın davası başladı! Duruşmaya çıkmadı

Adana'da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, 2011 yılındaki konuşmasında "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Demirtaş’ı savunmak için çok sayıda avukat katıldı.

Terör soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Demirtaş'ın savunmasının alınması için Edirne F Tipi Cezaevi'yle Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlantı kurularak görevli infaz koruma memurundan sanığın hazır edilmesi istendi. Görevli, gerekli tebliğin yapıldığı Demirtaş’ın, SEGBİS ile duruşmaya katılmayacağını, gerekli açıklama ve savunmaları avukatlarının yapacağını aktardığını söyledi.

Bunun üzerine mahkeme başkanının söz verdiği Demirtaş'ın avukatlarından Vedat Özkan, müvekkiliyle görüşüp iradesine uygun beyanda bulunacaklarını dile getirdi.
Duruşma, iddianamenin Demirtaş’a tebliğ edilmesi ve savunmasını yapması için 10 Ocak’a ertelendi.

Avukat Özkan, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, Demirtaş’a iddianamenin henüz tebliğ edilmediğini, müvekkilinin bu yüzden SEGBİS'le duruşmaya çıkmadığını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında , BDP Hakkari Milletvekili olduğu 15 Ekim 2011'de Adana'da düzenlenen BDP il kongresinde yaptığı konuşmada "terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İddianamede, Demirtaş'ın savunmasının alınması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına talimat yazıldığı, çıkartılan tebligatı şüphelinin eşi Başak Demirtaş’ın aldığı ancak Demirtaş'ın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosu'na gitmediği ve savunmasını yapmadığı belirtilmişti.

Kaynak: Habertürk

YORUM YAZ
Kalan karakter sayısı : 500
başkan     2016-11-24 bu halk senin yanında. sen içini hoş tut. gün gelir hesap döner. şu feleğin çarkı hep zalime dönecek değil ya. asıl çarkı döndüren gün gelecek mazlumdan yana döndürecek bu devranı. PEYGAMBER EFENDİMİZ BİR ÇOK HADİSİNDE BUNU MÜJDELEMİŞTİR. 1:"Zulüm Payidar Olmaz. Hadis-i Şerif. 2:“Mazlumun bedduasından sakınınız. Çünkü o, kendisinden zulmen alınan hakkını Allah'dan istemekte ve Hz. Allah'da hak sahibinin hakkını mutlaka verir.”[433] 3:“Zulüm yapmaktan kaçınınız. Zira zulümler, kıyamet gönü yapanı
ADAM     2016-11-24 Başkan sakın duruşmaya çıkma. mahkeme adil mi ki duruşmaya çıkasın. bu ülkede asla tarafsız yargı yok ve Kürtler için hiç bir zaman olmadı. sadece yargı da değil... yasama, yürütme ve yargı organları tamamen düşmanca yaklaşımlar içinde.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X