Oyuncak

Her insan küçük yaşta oyun oynarken kullandıkları nesne olarak bilmektedir. Çocuk yaşta oyuncaklar gerçek bir varlık olarak hep hitap etmektedir.

Oyuncak

Her insan küçük yaşta oyun oynarken kullandıkları nesne olarak bilmektedir. Çocuk yaşta oyuncaklar gerçek bir varlık olarak hep hitap etmektedir. Bebekler her oyuncağa farklı anlamlar yükleyerek, kendi iç dünyalarını bu sayede anlamlandırmaya çalışırlar. Günümüzde oyuncaklar çok çeşitli olmakla beraber çocukların ileriki yaşlarda nasıl bir birey olabileceğini de hem ortaya koyar hem de şimdiden geleceğe yönelik hazırlar. Kullanılan her oyuncağa dikkat etmek gerekir. Çünkü oyuncaklar hem çocuğun yaşına uygun olmalı hem de kaliteli, arar vermeyen, boyası dökülmeyen ve oyuncaklar kesinlikle eğitici olmalıdır.

 

Her çocuğun hayal dünyası farklıdır ve çocuklar oyuncaklarla oynarken bu yönde de anlam yükleyerek ayır eder. Örneğin bir sopaya binerek onu at olarak kullanır. Bir oyuncak bebeğe kendi yemeğini yedirmesi gibi. Çocuklar oyuncaklar üzerinde canlandırma hep yaparlar. Anne ve babalar oyuncak seçerken çocuğun yaşına hitap eden oyuncaklar almaları gerekir, eğitici oyuncaklar alarak çocuklarının dünyayı anlamlandırmalarına yardımcı olmaları çok önemlidir. Oyuncaklar bir nevi çocukların olmasa olmazı olmuştur.

 

Çocukların oyuncak seçiminde bir diğer önemli çeşit ise ahşap oyuncaklar olması çocukların dokunma duyusu, doğayı daha iyi anlaması ve ağaçların maddesini anlar ve kavramaya çalışır. Eskiden beri kullanılmakta ve teknolojinin olmadığı zamanlarda ilk olarak ahşap oyuncaklar kullanılırdı. Kendi elleriyle oyuncaklarını yaparlardı. Şimdilerde ise bu oyuncağı neredeyse bulmak mümkün değildir. Halbuki insanlar kendi yaptıkları oyuncaklara daha çok anlam yüklerler. Daha çok teknolojinin ürettiği oyuncaklar kullanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bilim Adamlarından Korkutan Açıklama!
Bilim Adamlarından Korkutan Açıklama!
Mehmet Müezzinoğlu'dan önemli açıklamalar
Mehmet Müezzinoğlu'dan önemli açıklamalar