Kentsel Dönüşüm Yasası Kartal Uygulamaları

Kentsel Dönüşüm Yasası Kartal Uygulamaları
Kentsel Dönüşüm Yasası Kartal Uygulamaları

Kentsel dönüşüm yasası, uzun yıllardır üzerinde çalışılan ve nihayet hayat geçirilmiş olan bir sosyal devlet projesidir. Mevcut yapı stoğunun yarısından fazlasının modern yapı teknolojisi ilkelerine uygun olmayışı ve deprem tedbirleri bakımından oldukça düşük seviyede düşük seviyede oluşu sebebiyle devlet kentsel dönüşüm yasasını yürürlüğe koymuştur. Bu yasa kapsamında bazı zorlayıcı hükümler uygulanıyor olmasının yanında, bu hükümlerin etkisinin azaltılması için bazı tedbirler de alınmakta ve yapı sahiplerine teşvikler sağlanmaktadır. Örneğin yapı sahibinin tercihine göre kira desteği veya faiz avantajlı kredi desteği sağlanabilmektedir. Bu da esasen herhangi bir zorunluluğu olmamasına karşın devletin sunduğu önemli avantajlar olarak öne çıkmaktadır.

Kartal kentsel dönüşüm uygulamalarında İstanbul’un diğer ilçeleri gibi oldukça hareketli bir merkezdir. Zira tüm büyükşehirlerimizin esas problemlerinden olan çarpık kentleşme ve denetimsiz yapılaşma sürecinde inşa edilen yapıların hemen hepsi kentsel dönüşüm yasasına aykırı özelliklere sahiptir. Kartal’da da bu tip yapılar elbette bulunmaktadır. Bu kapsamda gerek kamusal denetimle yıkımına cebren karar verilen yapıların, gerekse yapı sahipleri tarafından isteğe istinaden yıkılan yapıların yeniden yapımının sürdüğü pek çok konut projesine Kartal’ın hemen her noktasında rastlamak mümkündür.

Kentsel dönüşüm sürecinde riskli binanın analizinin uzman ekiplerce yapılması ve bilimsel analiz tekniklerinin uygulanması gereklidir. Devlet teşviklerinden faydalanabilmek için raporu ya mülki idare yetkililerinin ya da bu raporu oluşturmaya yetkili yapı denetim şirketlerinin vermiş olması gerekmektedir. Bunun yanında şahsi olarak gözle yapılan değerlendirmeler oldukça yanıltıcı olabilecektir. Zira dışarıdan mükemmel kondüsyonda görünen binaların riskli olma ihtimalleri vardır. Zira depreme dayanıklılık binanın görünüşü ile ilgili değil, yapının inşası sürecinde kullanılan metotlar ve malzemelerle ilgilidir. Bu nedenle binanızın sağlam olduğunu düşünmek yerine risk analizi yaptırmanız can ve mal güvenliğiniz bakımından oldukça faydalı olacaktır.

Depremin ne zaman geleceğini bilmemekteyiz. Bu nedenle güvensiz yapılarda bir an dahi geçirmemeli kentsel dönüşüm yasası kapsamında sunulan teşvik fırsatlarından da faydalanarak, Kartal ilçesi veya bir başka lokasyondaki yapılarımızın yenilenmesi için harekete geçmeliyiz. Unutmayalım ki, yapımızı yenilemek için katlanacağımız maliyet, hiçbir maddi unsurla kıyaslanmayacak olan, can güvenliğimizi sağlamak için gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X