Haberde Son Nokta

Haberde Son Nokta

Haberde Son Nokta
Haberde Son Nokta

 

            Haber bildiğiniz gibi hayatımızı derinden etkileyen 5N 1K sorularına tarafsız bir şekilde cevap verme oldukça objektif ve kişisel münasebetlerden oldukça uzak olan dikkat çekici önemli gelişmelere verilen adlardır. Her konu ile ilgili çeşitli şekillerde haberler olması mümkün bir hale gelmiştir.

 

            Bundan birkaç yıl öncesine kadar haberi tamamen yayınlayan profesyonel organ olarak haber kanalı dediğimiz yayın organları bulunmaktaydı ve herkes buralardan bilgi alırdı. Günümüzde ise sosyal medyanın ve diğer bütün organların gelişmiş olması ile birlikte birçok farklı organdan habere ulaşmak mümkün bir hale gelmiştir.

 

            Ankara haber siteleri  ülkemizde haberin merkezi denilen önemli noktalardan biridir. Ankara hem devletin başkenti olduğu için hem de yazılı görsel medya o bölgede güçlü bir şekilde bulunduğu için burada habercilik çok iyi bir şekilde yapılmaktadır denebilir.

 

            Gündem oluşturma sırasına bakacak olursak tabi ki ülkemizi devletimizi ilgilendiren meseleler em ön sıralarda kendine yer bulacaktır ama bir görüntünün dikkat çekmiş olması bile haber olması için yeterli düzeyde olabilir. Örnek vermek gerekir ise kurban bayramında karşımıza çıkan haber kanallarında ciddi bir şekilde yer edinen danaya tekme atan adam görüntüsü internet üzerinden ciddi bir şekilde popüler har geldiği için ve aynı zamanda da 5N1K gibi haberciliğin en önemli noktalarından birine uyduğu için önemli kanallarda yer edinme hakkı elde etmektedir. Ankara su kesintisi ile sizlerde bilgili olun.

 

            Önemli görüntüler elinizde bulunur ise bunları medyaya çok büyük ücretlere satıp çok ciddi rakamlarda paralar kazanmanız mümkün bir hale gelebilir. Haberciler ellerine gelen bu görüntüleri büyük kanalların merkezine götürerek orda bulunan uzman bir ekip tarafından izlenmesi gerekir. Bu görüntüler izlendikten sonra evet bunları haber olarak bizler yayınlarız derler ise çok büyük ücretler görüntüyü getirene ödeyerek bu görüntüleri alırlar ve yayın sırasında kullanırlar.

 

            Haber bulmak için uğrasan haber spikerlerinin işi ise oldukça zor olmaktadır. Çünkü iyi bir haber spikeri eğer olmak istiyorum diyorsanız o zaman ülkemizde ve dünya da bulunan önemli sorunlu bölgelerde her zaman için çalışmaya açık olmanız gerekmektedir. Bu tarz bölgeler de zaten spikerler yeri geldiğinde canları pahasına iş yaparlar ve bunlar tamamen bizler dünya da ve ülkemizde olan olaylardan daha iyi daha objektif olarak yani tarafsız olarak haberdar olalım diyedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X