Ege’nin En Sevimli 10 İlçesi

Ege’nin En Sevimli 10 İlçesi

Ege’nin En Sevimli 10 İlçesi
Ege’nin En Sevimli 10 İlçesi

 

Ege, doğal güzellikleri açısından ve tarihi açıdan birçok medeniyetin ilgisini çekmekteydi. Yok olma pahasına savaşan medeniyetler bu güzel yerin önemini arttırmaktadır. Günümüzde de hem leziz yemekleriyle hem saf güzelliğiyle hem de sıcacık insanlarıyla birçok insanın hayalini süsleyen yaşanılası bir yerdir. Sağlık açısından da iklimi ve havasıyla da önemli bir yer olan Ege’de birçok sevimli mi sevimli ilçe bulunmaktadır. Hem görülmeye hem de yaşanılmaya değecek olan bu ilçeler insanın huzura kavuşmasını sağlamaktadır. Ege’nin en sevimli 10 ilçesi hakkında bir inceleme yapacak olursak bu dediklerimizden daha fazlasını görebileceksiniz.

 

 

Tire: Türkiye’nin en büyük açık pazarı olan, salı pazarıyla ününe ün katan bu ilçe İzmir’e 80 km. uzaklıktadır. 4000 yıllık geçmişiyle de Hitit, Roma, Lidya, Helen ve Pers gibi birçok medeniyeti barındırmıştır. Keşkek ve şiş köftesi de tadılmaya değecek güzelliktedir.

 

Cunda: 3500 yıllık tarihiyle dikkat çeken cunda, Ayvalık’ta bulunmaktadır. Sivil taş mimarisinin en güzel örneklerinden olması nedeniyle turist akımına uğramaktadır. İtalyan denizcili terimi olan “Yelken Açmak” anlamına gelmektedir. Mimarisiyle ön plandadır.

 

Birgi: Tarih’te Aydınoğulları’nın başkenti olan Birgi, İzmir’de bulunmaktadır. Birgi Camii ile de İzmir’in en eski camisini barındırmaktadır. Tarih zenginliği sayesinde tarih meraklılarının tüm ilgisini üzerine çekmektedir. Şifalı suları, hamamları ve kaleleri de görülmeye değecek güzelliktedir. Stres atmak için harika bir ilçedir.

 

Ula: Türkiye’de en çok bisiklet kullanılan yer olmakla birlikte bir de büyük ve ihtişamlı konaklarıyla da ünlüdür. Dondurmam Gaymak filmine de ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı’nın en önemli ayakkabı merkezidir.

 

Karaburun: Yerli ve yabancı halkın akımına uğrayan Karaburun, yüzmeyi sevenlerin ve dalgıçların da temiz deniziyle dikkat çekmektedir. Açık denize bağlı olduğu için devridaim yapan bu deniz oldukça temizdir. Mimari yapısı ve dar sokaklarıyla ünlü olan bu yer Çeşme yakınlarında bulunmaktadır.

 

Foça: İzmir’e 70 kilometre uzaklığında Ege’nin en sevimli 10 ilçesi içinde bulunan Foça, fok balıklarıyla ünlüdür. Turist akımına uğramasıyla hareketli bir yerdir.

 

Datça: Saf oksijeniyle Türkiye’nin birinci, Dünya’nın ikinci sırasında olan bu yer, belli rahatsızlıkları olanlara şifa olmaktadır. Tarihi evleriyle de meşhur ve 52 koya sahiptir.

 

Assos: Tarih boyunca kullanılan antik liman kenti olarak kullanılan Assos ilçesi tarihi kalıntılarıyla da meşhurdur.

 

Milas: Menteşe Beyliğinin başkenti olan Milas, halısı ile Dünya’da ünlüdür. Muğla’da bulunur. En önemli özelliklerinden bir tanesi de içinde 27 sit alanı bulundurmasıdır.

 

Urla: Tarih kitaplarından adını duyduğumuz Ege’nin en sevimli 10 ilçesi içinde Urla da sayılmalıdır. Dünyanın en eski limanı olmasıyla güzelliğine güzellik katmıştır. Burada birçok tarihi kalıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Bu eşsiz güzelliklerin bulunduğu Ege Bölgesini ziyaret etmek için hala bekliyor musunuz? EN uygun fiyat avantajları ile birlikte otobüs biletlerini inceleyebilir ve https://www.biletall.com adresinden güvenle satın alabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X