FINDIK VE SAĞLIKLI TÜRK MUTFAĞI

Günümüzde birçok hastalığa şifa olduğu kanıtlanan fındık, Türk mutfağının da vazgeçilmezleri arasındadır. Fındık, vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği gibi enerji deposudur.

FINDIK VE SAĞLIKLI TÜRK MUTFAĞI
FINDIK VE SAĞLIKLI TÜRK MUTFAĞI admin

Günümüzde birçok hastalığa şifa olduğu kanıtlanan fındık, Türk mutfağının da vazgeçilmezleri arasındadır. Fındık, vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği gibi enerji deposudur. Fındık doymamış yağ içerdiği için Türk mutfağında yemeklerde yağ olarak da tüketilmeye başlamıştır. Ancak fındık fiyatı ülkemizde fahiş oranlarda olunca cebin adeta düşmanı olmakta ve tüketimi kısıtlamaktadır.

Türk mutfağında özellikle tatlıların vazgeçilmezi olan fındık, lezzetiyle Türk mutfağının tadına tat kattığı gibi sindirimi kolay olduğu için hazımsızlık gibi sağlık sorunlarına neden olmamaktadır. Ülkemizde fındık fiyatı her ne kadar fahiş oranlarda olsa da cildi gençleştirdiğini ve ciltte meydana gelen kırışıklıkları önleyerek yaşlılığı geciktirdiğini bilenler, mutfaklarında fındıktan vazgeçmemektedir. Fındık, vitamin ve potasyum bakımından da zengin olduğu için çocukların gelişiminde oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Bu nedenle çocuklu aileler, fındık fiyatı bütçelerini zorlasa da mutfaklarından fındığı eksik etmemeye çalışmaktadır. Ayrıca zayıf bir bedene sahip olmaktan sürekli şikayet eden ve kilo almak isteyip de bir türlü kilo alamayanlarda mutfaklarından fındığı eksik etmezlerse arzuladıkları kiloya en yakın zamanda ulaşacaklardır. Çünkü kilo almada en çok ihtiyaç duyulan yağ ve kalori fındıkta fazlasıyla vardır.

Ülkemizde fındık fiyatı her geçen gün artarak maddi açıdan insanlara külfet olsa da damak lezzeti kuvvetli olan insanlarımız, fındığı mutfaklarından eksik etmeyerek sağlıklı yaşam yolunda en doğru tercihlerinden birini yapmaktadırlar. Fındık fiyatı, ülkemizde sadece şişman insanları üzmemektedir. Çünkü yüksek kalorili olmasından dolayı şişman insanlar, fındıkla adeta köşe kapmaca oynamaktadırlar.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X