HGS Bakiye Sorgulama

Ülkemizde bulunan bazı köprü ve otoyol gişelerinden daha hızlı bir şekilde geçebilmek için geliştirilen sistemin ismine HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi denilmektedir.

HGS Bakiye Sorgulama

Ülkemizde bulunan bazı köprü ve otoyol gişelerinden daha hızlı bir şekilde geçebilmek için geliştirilen sistemin ismine HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi denilmektedir. HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi, köprülerde ve otoyollarda trafik sıkışması sorununu ortadan kaldırmak ve araç sürücülerinin, yolcuların trafikte rahat etmesi amaçlanarak oluşturulmuş bir sistemdir. HGS kart sahipleri köprü ve otoyol gişelerinde trafik sıkışıklığı sorunu ile karşı karşıya gelmeden hızlı ve daha seri bir şekilde geçiş sağlayabilmektedirler.

Önceden köprü ve otoyol geçişleri için yapılan ödemeler elden nakit olarak yapılıyordu. Fakat bu durum hem oldukça zaman kaybına hem de trafik sıkışıklığına sebep oluyordu. Bu sorunları ortadan kaldırmak için bazı sistemler geliştirildi. HGS bu geliştirilen sistemlerin şuan için son örneğidir. HGS geçişlerinde ödenmesi gereken ücret, araçlara yerleştirilen çipler vasıtasıyla yapılmaktadır.

HGS sisteminden yararlanabilmeniz için aracınıza kartınızın veya çipin olması zorunlu bir durum. Tabi bu kartları kullanabilmek için içerisine bakiye yüklemek gerekiyor. Köprülerden ve otoyollardan geçişleriniz sırasında ücretler mevcut bakiyeden düşürülüyor. Eğer bakiyeniz geçiş için yeterli değilse sizin için sorun oluşturabilecek bir durum ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin kartınızda bakiyeniz yetersiz ve siz geçiş yaptınız bu durumda ceza yansıtılacaktır. Bu sebepten dolayı HGS bakiyelerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Aksi durumda yapmış olduğunuz geçişler kaçak geçiş olarak kaydedilecektir. Bu cezai işlem sonucunda kaçak geçiş cezasını ödemeniz gerekmektedir.

HGS bakiye sorgulama  için kişinin bildirdiği ve sisteme girmiş olduğu GSM numarasına kartın bakiyesi azaldığı taktirde sistem üzerinden otomatik mesaj gönderilip kişi bilgilendirilir. Eğer HGS bakiye sorgulama işlemini elektronik ortamda yapmak isterseniz PTT’nin sunmuş olduğu sisteme üye olabilirsiniz. PTT resmi sitesinde sunulmakta olan hizmete üye olduktan sonra HGS online işlem merkezi vasıtası ile bakiye sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bakiyenin yetersizliği durumunda ise HGS bakiyesi yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

HGS bakiye sorgulama işlemini elektronik ortam üzerinden yapabilmek için sisteme üye olmak gerekmektedir. Üyelik işlemi için; Üye olma işleminde açılan sayfanın sağ üst tarafında yer alan “Müşteri Hizmetleri Giriş” butonu bölümüne tıklamalı, üye ol butonuna basmalısınız. Arkasından T.C. kimlik ya da vergi kimlik numarasını, e-posta adresini, şifre ve şifre tekrarını girmelisiniz. Sonrasında resimde gösterilen güvenlik kodunu giriniz. Eğer size gösterilen güvenlik kodunu okuyamıyorsanız, yenile seçeneğinden yeni bir güvenlik kodu isteyebilirsiniz.

Ayrıca HGS cezası sorgulama işlemi yaparak üzerinizde her hangi bir ceza var mı öğrenebilir ve HGS borcu ödeme işlemi yapabilirsiniz. Böylece geçişlerinizde sıkıntı yaşamamış olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bilim Adamlarından Korkutan Açıklama!
Bilim Adamlarından Korkutan Açıklama!
Mehmet Müezzinoğlu'dan önemli açıklamalar
Mehmet Müezzinoğlu'dan önemli açıklamalar