Az Gelen Adet Kanaması

Adet kanaması, sağlıklı her kadında düzenli aralıklarla yaşanması gereken bir olaydır. Adetlerin düzensiz yaşanması ve kanamanın az miktarda olması, tıp literatüründe hipomenore, olarak ifade edilmektedir.

Az Gelen Adet Kanaması

Adet kanaması, sağlıklı her kadında düzenli aralıklarla yaşanması gereken bir olaydır. Adetlerin düzensiz yaşanması ve kanamanın az miktarda olması, tıp literatüründe hipomenore, olarak ifade edilmektedir. Bu duruma sebep olabilecek birçok faktör mevcuttur. Adet kanama miktarının 2 günden az bir sürede bitmesi, az gelen adet kanaması olarak tanımlanmaktadır. Altta yatan sebeplerin tespit edilmesi ve erken evrede tedavi başlanması oldukça önemlidir.

Adetin az gelme nedenleri?

Adet kanının az gelmesi vakalarında http://www.serkanoral.com/ olarak mutlaka hormon testleri yapmaktayız. Hormonal bozukluklar ya da hormonal değişimler, adet kanama miktarını doğrudan etkilemektedir. Bununla beraber stres, iklim değişiklikleri, psikolojik durumlarda da adet kanaması azalabilmektedir. Adet kanamasındaki azalma kısırlık sebebi değildir. Bu sebeple de Tüp Bebek İstanbul için araştırmalar yapılmasına gerek yoktur. Sebeplerinin belirtilmesi için bir uzmana başvurulmalı ve alta yatan sebep tespit edilmelidir. Az adet kanamasına sebep olan en yaygın problemlerin başında enfeksiyonel yapışıklıklar gelmektedir. Yapışıklık derecesi arttıkça, adet oranı da etkilenmektedir. Şayet yapışıklık aşırı ileri derecede ise yani oldukça şiddetliyse hiç adet görülmeyebilir. Şayet kadın 20-35 yaş arasında ise ve adetler 2 günden daha az sürede bitiyorsa, mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Az gelen adet kanamasının altında yatan sebepler tespit edilmelidir. Genellikle bu durumdan sorumlu olan, hormonal bozukluklar olmaktadır. Ancak bunun için hormonal testlerin yapılması gerekmektedir. Cinsel hayatı aktif kadınların ise, adet kanamasında azalma fark ettiklerinde mutlaka gebelik şüphesini akla getirmeleri gerekmektedir. Çeşitli durumlara gebelik sebebiyle meydana gelen yerleşme kanaması, adet dönemine denk geldiği için anne adayları tarafından adet kanaması zannedilebilir. Ancak gebelik yerleşme kanaması adet kanamasından daha az miktarda ve daha farklı yoğunlukta meydana gelmektedir.

YORUM YAZ
Kalan karakter sayısı : 500
Esmira     0000-00-00 Benim adet düzensizliğim evlilikten sofra başladı ve ben 8 yıldır evliyim hiç hamile kalmadım bunun için ne yapmam gerekiyor cvb verirseniz sevinirim
Lale çeşmeci     0000-00-00 Öncelikle merhaba sizin yazılarınızı yakından takip eden bir bayanım burada yorum yerine size bi mahsuru yoksa sotu sormak istiyorum ben 50 yaşında bir bayanım ve gençkızlık dönemimden bu uana bir hafta adet görmedim hep ikigün ve çok az buna rağmen üç çocuk sahibi oldum ve sanırım şimdi kesildim ve kilo almaya başladım bunun için ne yapablirim tşkler saygılar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X