İçimizde bir "deli" yürek

Van'ın Gevaş ilçesinde bir köyde seyyar olarak yaşayan ve çevresinde "deli" olarak anılan Celal Hasar'ın en büyük arzusu, dünya üzerinde savaşların son bulması ve artık kimsenin kimseyi öldürmemesi!

İçimizde bir

Haber: Adil Harmancı - Prestij Gazetesi

Çevresinde "deli" olarak bilinen Celal Hasar, namı diğer Filozof Celo, Gevaş ilçesindeki kısa sohbetimizde en çok bu sözü kullanıyor, "kimse kimseyi, kardeş kardeşi öldürmesin, savaş olmasın!"

Aslen Van Çatak doğumlu olan, ancak Gevaş'ın Pişvank köyünde her gece bir evde misafir kalan Celal Hasar'ın ilginç bir yaşam öyküsü var.

Çok sağlıklı bir şekilde hayata adım atan Hasar, gençliğinden ileri yaşlarına kadar Çatak'ta büyükbaş hayvan çobanlığı yaparak ailesine katkı yapar. 

Ancak 40'lı yaşlardan itibaren Hasar'ın giderek davranışlarında aksamalar meydana gelir ve yaşamı düzensizleşir. Köylü de artık hayvanlarını telsim etmez.

İLÇEYİ TERK EDER

Hasar, işsiz kalınca bir süre daha kardeşinin yanında kalır, ancak daha sonra ilçeyi terk ederek Gevaş taraflarına gider.

Önceleri farklı yerlere takılan Hasar, uzun süredir sadece Pişvank köyünde kalıyor.

Gevaş'taki belediye binası açılışında tanıştığımız Hasar, köylüyle diyaloglarını şöyle anlattı:

"Köyde her gece bir evde kalıyorum. Yatağımı salonda yapıyorlar. Ne yiyorlarsa bana da veriyorlar. Paraya ihtiyacım olmuyor, o nedenle hiç param yok. Bazen çarşıya çıkıyorum, minibüsler beni getirip götürüyor, para istemiyorlar, beni biliyorlar."

SİYASET DÜŞKÜNÜ

Okula hiç gitmeyen, ama ilginç fikirleri ile dinleyenleri hayrete düşüren ve bu nedenle "Filozof Celo" olarak nam salan Hasar, iyi de bir siyaset takipçisi. 

Gevaş'ta belediye binası için açılış yapılacağını öğrenince hemen minibüse atlayıp açılışa katılır. 

Herkes gibi polis aramasından geçen Hasar'ın, açılışı ve yapılan konuşmaları sonuna kadar ilgiyle izlemesi dikkat çekti.

Siyasete ilgisinin nereden geldiğini sorduğumuz Hasar, şu kısa ve net cevabı verdi:
"Televizyondan izliyorum. Orada görüyorum."

"SENİ ÖLDÜRSEM DOĞRU OLUR MU?"

Hasar, televizyondan sadece olağan siyaseti değil, olağandışı olanını da takip etiğini anlatıyor.

Sonra ölüm haberlerinin kendisini ne kadar etkilediğini, eliyle yaptığı ilginç işaretlerle şöyle anlatıyor:

"Bu nedir? Şimdi ben seni burada öldürsem olur mu? İnsanlar birbirini öldürüyor. Heryerde savaş var."

Bu arada Hasar'ın ailesinden beş kişinin daha yaşlanma süreçlerinde psikolojilerinin bozulduğu ve şu anda hayatta olmadıkları belirtildi.

BİRLİKTE BÜYÜDÜLER

Hasar'ı çocukluğundan beri tanıyan Ercan Bozkurt isimli ilçe sakini de, kendisiyle ilgili şunları anlattı:

"Birlikte büyüdük, çok iyi tanırım. İşinde gücünde biriydi. Böyle değildi, sonradan oldu. Birkaç aile bireyi daha böyle olmuştu. Yaşlanınca oluyor."

Bozkurt, Hasar'ın ve ailesinin filmlere konu olacak ilginç ayrıntılarla dolu bir yaşamlarının olduğunu ve bu konuda kitap yazmayı bile düşündüğünü ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Dolarda Son Durum
Dolarda Son Durum
Rusya: Cenevre'deki görüşmelere Kürtler de katılmalı
Rusya: Cenevre'deki görüşmelere Kürtler de katılmalı