Jason Bourne film serisi

Jason Bourne film serisi

Jason Bourne film serisi

Sevenleri tarafından uzun süredir beklenen "Jason Bourne" yeni filmiyle gösterime girdi. Özellikle Polisiye, casusluk ve Aksiyon filmleri alanıyla alakalı olarak yapılmış olan filmlerden hoşlananlar için çok başarılı bir yapım olduğundan bahsedebiliriz. İlk filmiyle birlikte çok sevilen Jason Bourne, ardından bir seri olarak çekilmiş ve hali hazırda yapılan son film ile birlikte toplamda 5 film olmuştur.

Film alanında çok başarılı bir yapım olmayı başarmıştır. Özellikle kullanılan sahneler ve görsel efektlerden dolayı heyecan ve aksiyon her dakika en üst seviyede yaşanmaktadır. Film ilk olarak 2002 yılında orijinal ismiyle "The Bourne Identity" yani "Bourne; Geçmişi Olmayan Adam" ismiyle yayınlanmıştır. İlk yapımın aslında seri haline geleceği düşünülmüyordu ama toplamda 60.000.000 $ bir bütçeyle çekimleri tamamlanan filmin 214.034.224 $ gibi çok büyük bir hasılat yapmasından dolayı devam filmlerinin de yapılmasına karar verilmiştir. Bununla birlikte ikinci film çekimleri için büyük oranda aynı kadroyla çekimlere başlanmış ve 2004 yılında serinin ikinci filmi olarak "Bourne; Medusa Darbesi (The Bourne Supremacy)" beyaz perdeye aktarılmıştır. Bu filmde de yine beklenenin üstünde bir başarı yakalanmıştır. Toplamda 75,000,000 $ olarak ayrılan bir bütçeye karşı 279,941,941 $ civarında hasılat elde edilmiştir. Serinin ikinci filminin de başarılı bir sonuç almasının ardından hemen 3. film hazırlıkları başlamış ve 2007 yılında bu defa "Bourne; Son Ültimatom (The Bourne Ultimatum)" ismiyle çekimler tamamlanmış ve yayınlanmıştır. Serinin bu filminde bütçe 110,000,000 $'a kadar yükseltilmiş ve karşılığında 442,824,138 $'lık bir hasılat toplanmıştır. Film izleyicileri tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanan serinin yapımcılarını da memnun etmesiyle birlikte 4. film hazırlıkları başladı. Yeni film çekimlerinin tamamlanmasının sonrasında 2012'de "Bourne'un Mirası (The Bourne Legacy)" olarak beyaz perdede ki yerini aldı. Toplamda 110,000,000 $ bütçe ayrılan filmde yine iyi bir hasılat yakalanmış olsa da ilk filmlere göre biraz düşük oranda kalmıştır. Film toplamda 276,144,750 $'lık bir hasılat toplamıştır. Son olarak ise çekimleri tamamlanan serinin son filmi "Jason Bourne" sinemalarda vizyona girmiştir. Bu filmde de 120,000,000 $'lık bütçe ayrıldığı belirtilmiştir.

Çekilen son filmde de hd film izleyicilerini memnun edecek sahnelere yer verilmiştir. Filmi izleyenler özellikle görsel efektlerde uygulanan başarılı çalışmalardan söz ederek film için olumlu eleştirilerde bulunmuşlardır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Liman işçileri 250 kiloluk Alman bombası buldu
Liman işçileri 250 kiloluk Alman bombası buldu
AVM’lerde revir zorunluluğu
AVM’lerde revir zorunluluğu