Hamsi Tava

Hamsi Tava

 

             Hamsi Tava, Karadeniz Bölgesi'nin Türk mutfağına kazandırdığı en lezzetli yemeklerden bir tanesidir. Başka birçok tatla kendini gösteren Karadeniz Bölgesi, hamsi tavayı da çeşitli tarifler ve iştah kabartıcı sunumlarla sofralarımıza getirir. Tabi bu, çok büyük bir ustalık gerektirir. Hamsi, Karadeniz ve Marmara'da da kendini gösteren, özellikle kış aylarından ve soğuk havalardan sonra vücudu yağlanarak daha lezzetli hale gelen bir balık türüdür.

 

            Avlaması da bir o kadar zahmetli olan bu küçük balıklar, geniş ağlarla tutularak balıkçı teknelerine alınıyor, sonrasında buzlanarak pazarlara satılıyor ve oradan mutfaklarımıza geliyor. Bu zahmetli ve zorlu yolculuğun ardından, onu güzel bir yöntemle hazırlamak ve sunmak da bir o kadar emek istiyor. Peki, nedir bu lezzetli yemeğin tarifi? Şimdi Hamsi Tava yapmanın püf noktalarına değinelim.

 

Hamsi tava zamanın en beğenilen yemek tarifleri olma yolundadır.

 

              Hamsi Tava, 1 kg hamsi, tuz, un(fırınlanmış mısır unu tercih edilirse daha lezzetli olur) ve sıvı yağla hazırlanabilecek kadar az malzemeli. Hamsiler öncelikle 30 dakika su dolu bir kabın içinde bekletilir ki yoğun kokusu biraz gitsin. Sonrasında el yordamıyla karın bölgelerinden iyice temizlenir ve bol suyla teker teker yıkanır. Daha sonra bir süzgece alınan temizlenmiş hamsiler tuzlanarak, suyunun süzülmesi için beklenir. Bu işlemi daha iyi sonuçlandırmak için mutfak tezgâhının üzerine bir kâğıt konur ve suyu süzülen balıkların iyice kuruması beklenir.

 

            Bu işlemlerden sonra başka bir kâğıdı mutfak tezgâhına sererek üzerine un(mısır unu da olabilir) dökülür. Hamsiler teker teker una bulandırılır. Bu aşamada isteğe bağlı olarak una tuz ve baharat da eklenebilir. Sonra çok da geniş olmayan bir tavaya yarım çay bardağı Ayçiçek yağı dökülür ve yağ kızana kadar beklenir.

 

Hamsi tava arkasından yenen kek tarifleri en güzel hissi bize verir.

 

            Yağ kızdıktan sonra ocağın altı kapatılır ve una bulanmış hamsiler, kuyrukları ortaya gelecek şekilde tavaya yerleştirilir. Bu sayede hamsiler birbirine değerek sıkışır. Sonra tekrardan ocağın altı yakılır ve hamsiler kızartılmaya başlanır. Eğer hamsileri koyarken ocak hep açık kalırsa önce konanlar çabuk kızaracağı için diğerleri de çiğ kalır. Hamsileri kısık ateşte kızartmak ve zamanını iyi ayarlamak önemlidir. Hamsilerin alt kısımlarının kızarmış olup olmadığını kontrol edebilmek için üst kısımlarının hafifçe renk değiştirmesi ve kuyruklarının çıtır çıtır olması beklenir.

 

            Tüm hamsilerin aynı anda çevrilebilmesi için tava boyutunda bir kapakla bu işlem gerçekleştirilir. Değişim sırasında tekrardan yağ eklemenin de unutulmaması gerekir. En sonunda kızaran hamsilerin yağlarının süzülmesi için kâğıt havlu kullanılabilir.

 

              Hamsi Tava, tüm bu işlemlerden sonra sıcak sıcak sofralara ulaşır. Bu yemeğin lezzetine lezzet katan diğer bir öğe de sofralara nasıl bir görünümle ulaştığıdır. Çiçek misali sıra sıra dizilmiş hamsiler, aynı tavadaki gibi kuyruklarından birbirine değecek şekilde, çemberimsi bir görünümle masada yerini alır. Üzerine dilenirse sarımsak ve limon da eklenerek daha parlak ve hoş kokulu bir yemek görüntüsü verilebilir. Çeşitli yeşilliklerle de desteklenebilen Hamsi Tava sunumu, çıtır çıtır ve sıcak olan hamsilerin büyük iştahla tükenmesiyle yerini boş tabaklara ve lezzetinden parmaklarını yiyebilecek insanlara bırakır.

 

Ulusumuzun kurabiye tarifleri gibi bir çok lezzete ihtiyacı var.

 

            Yeşillik dışında biraz pilav, birkaç dilim haşlanmış patates, domates ya da mor soğanlarla da farklı şekillerde ve yapılarda, örneğin katlı yemek sunumlarına benzer pirinç, hamsi ve sebzelerin kek tarzı bir yapı oluşturmasıyla ve çeşitli baharatların renkleri sayesindeki göz alıcı görüntülerle tabaklarımızdaki yerini alabilir. Lezzetli, çıtır çıtır hamsilerle ve iştah kabartıcı sunumlarla misafirlerini ağırlayacak aşçılarımıza kolay gelsin diyor, yemekten tadacak olan tüm iştahlı misafirlerimize de bolca afiyet olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

Kaynak: http://www.renkliyemektarifleri.com

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Pensilvanya'da Oturan Terörist Başını Getireceğiz
Pensilvanya'da Oturan Terörist Başını Getireceğiz
İşsizlik Rakamları Açıklandı
İşsizlik Rakamları Açıklandı