İstanbul Su kaçağı ve Nedenleri

Büyük şehirler beraberinde her daim büyük sorunları da getirir. Sadece İstabul değil dünyanın bütün büyük metropollerinde aynı sorunlardan söz etmek pek de zor olmaz.

İstanbul Su kaçağı ve Nedenleri

Büyük şehirler beraberinde her daim büyük sorunları da getirir. Sadece İstabul değil dünyanın bütün büyük metropollerinde aynı sorunlardan söz etmek pek de zor olmaz. İstanbul su kaçağı açısından diğer illere göre nüfusuna bağlı olarak daha fazla sorun yaşamaktadır. Nüfusun günden güne artması eski olan şehir altyapısını zorlamakta ve bunun yanında tesisat hataları ile birleşmesi sonucu ciddi zararlara yol açmaktadır. 

İstanbul da su kaçağı yaşamayan hemen hemen ilçe ve semt bulunmamaktadır. Daha çok eski yapılarda görülen su kaçağı sızıntıları, gider problemleri, tıkanıklıklar eskiyen tesisatlar, ömrünü dolduran borular ve tıkanma sonucu yıpranmaktan kaynaklanmaktadır. Su tesisatları ile ilgili en zor olanları ise gözle görülmeyecek kadar derin alanlarda oluşan su kaçaklarıdır. Günümüzde bir çok firma cihazla su kaçağı tespiti yaparak bu sorunu ciddi oranda çözmüş olsa da eski yapılarda sızmalar ve kaçaklar başka bölgelerde kendini göstermektedir. Su kaçağı tespiti yapılmasına gerek duyulması halinde binanın tüm su tesisat borularının  analiz edilmesi ve gözden geçirilmesi daha sağlıklı bir yol olacaktır. 

İstanbul su kaçağının oluşmasına en çok neden olan etkenler ise tesisat borularının kullanım ömrünü tamamlaması, basınca dayanamayan malzeme kullanımı neden olmaktadır. Bir çok su tesisat malzemesi kullanım ömrü dışında kalitesiz imalat nedeni ile de hata vermektedir. Duvar içinde kendi kendine delinme yaşayan tesisat boruları da aşırı sıcağa ve aşırı soğuğa dayanamama nedenleri ile hata vermektedir. Gözle görülemeyen  bu su kaçaklarına öncelikle görüntülü cihazlarla tespit işlemi yapılmalı, görüntü alınamayan durumlarda ise sesli dinleme cihazları su kaçağının yeri nokta tespiti ile bulunmalıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Liman işçileri 250 kiloluk Alman bombası buldu
Liman işçileri 250 kiloluk Alman bombası buldu
AVM’lerde revir zorunluluğu
AVM’lerde revir zorunluluğu