Jandarma'da terfileri İçişleri yapacak

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, jandarma terfilerinin Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınarak İçişleri Bakanlığı'na verildiğini açıkladı. "Jandarma’da orgeneral yoktu, o da ihdas edildi." diyen Âlâ, bu kuvvetlerin kıyafetinin de değişeceğini belirtti.

Jandarma'da terfileri İçişleri yapacak

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, Habertürk televizyonunun sorularını yanıtladı. Âlâ, jandarma terfilerinin Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınarak İçişleri Bakanlığı'na verildiğini açıkladı. "Jandarma’da orgeneral yoktu, o da ihdas edildi." diyen Âlâ, bu kuvvetlerin kıyafetinin de değişeceğini belirtti ve şunları söyledi:

"Jandarma ve Sahil Güvenlik’te generallik, albaylık diğer tüm rütbeler duruyor. Ama hangi rütbeye kimin general, kimin albay olacağına, nasıl terfi edileceği, terfiler ve tayinler Emniyet’te olduğu gibi Bakanlık’ta olacak. Ben imzalayacağım, Başbakanımız imzalayacak ve Cumhurbaşkanımız imzalayacak. Üçlü kararnameyle olacak. Bu hesap verebilirliği artıracak, önceden tedbir alma imkânını artıracak, kuvvetin bölünmesini sağlayacak"

Rütbeler değişecek mi ?

Bakan Ala, "Rütbeler değişecek mi ?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Rütbelerde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz. Teğmenden genererale kadar rütbeler var. Jandarma’da orgeneral yoktu, o da ihdas edildi... Jandarma’da tümgeneral, korgeneral, albay, yarbay var. Bunların terfi sistemi Askeri Şura’daydı, aldık; artık İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın kararıyla yapılacak. Genelkurmay dizayn ediyordu artık İçişleri Bakanlığı yapacak"

İçişleri Bakanı Ala, Jandarma'nın kıyafetlerini yenileyeceklerini de açıkladı.

Kaynak: Habertürk

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Liman işçileri 250 kiloluk Alman bombası buldu
Liman işçileri 250 kiloluk Alman bombası buldu
AVM’lerde revir zorunluluğu
AVM’lerde revir zorunluluğu