Tadım Turları ile Kültürleri Keşfedin

Tadım Turları ile Kültürleri Keşfedin

Tadım Turları ile Kültürleri Keşfedin

Tadım Turları ile Kültürleri Keşfedin

Yeme ve içme kültürü öyle bir şeydir ki, daima keşfedilmek, başka damaklarda can bulmak ve devamlı yenilenmek ister. Ağzının tadını bilenler bunu farkında olacak ki, yemeğini bir sanat eserinden farksız sunan usta bir şefin sunumunu bizzat tatmak ya da farklı bir coğrafyada yetişen üzümün girdiği mahzenleri görmek için koyulurlar yola. Uzun lafın kısası, bir gezgin vardır, bir de “gurme gezgin”. Peki siz hangisisiniz?

Her ülke, hatta her bölge kendi iklimini, tarihini, coğrafyasını ve tutkusunu mutfağına taşır. Burgonya Bölgesi’nin dik yamaçlı vadilerindeki üzüm bağlarından çıkan üstün kalite Burgonya şarapları, bir deniz bölgesi olan Bask Bölgesi’nin deniz mahsülleri ile ünlendiği mutfağı ya da Toskana’da geçmişten bugüne bir gelenek olarak halkın sokaklarda yaptığı Pici makarnası buna en iyi örnek diyebiliriz. Yani bir şehrin mutfağına girmek, mahzenlerine doğru şarap tadım turları yapmak, o şehrin tarihini solumak; o şehri bizzat tatmak demektir.

Son yıllarda gurme gezginlerin ilgi odağı olan Michelin yıldızlı restoranları da unutmamak lazım. Şeflerin ve restoranların kalitesi, hünerleri ve ünleri hakkında kritik bilgiler veren Michelin yıldızı, hak ederek alan her restoranın bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlıyor da denebilir. İspanya’dan Fransa’ya, İtalya’dan İngiltere’ye kadar her şehrinde mutlaka Michelin yıldızlı şeflere ve restoranlara rastlayabileceğiniz Avrupa, tadım turları ve lezzet keşfi konusunda adeta bir cennet.

Yudumladığınız viskilerin anavatanı İskoçya’daki viski tadım turlarına katılarak, viskinin damıtım sürecine şahit olmayı hiç düşündünüz mü? Ya da Paris’in nostaljik sokaklarında gezip, hoş bir restoranda Bordeaux şarabı eşliğinde bir akşam yemeği yemeyi? Belki de en büyük arzunuz, bir şarap bölgesi olan Chianti’deki tadım turlarına katılıp, günbatımına karşı en güzel aromaları tatmak. Yeni ülkelere, yeni şehirlere, yeni kültürlere ve bambaşka mutfaklara yelken açmak istiyorsanız, gastronomi ve tadım turlarının bu konuda altın bir anahtar olduğunun altını çizmemiz gerek.

Hergün bir baharat yeni bir yemeğe, hergün bir üzüm yeni bir şaraba ismini verirken, bu muhteşem keşfi sizin için planlayan ve tasarlayan bir seyahat uzmanına ne dersiniz? Toskana’dan Paris’e, Burgonya’dan Bask Bölgesi’ne, Reims’den Edinburgh’ya ve Avrupa’nın daha birçok lezzet şehrine uzanan unutulmaz bir damak yolculuğu sizleri bekliyor! Mevsimsel lezzetleri yerinde ve zamanında tatmanıza olanak tanıyan Red Arena Tur’un tadım turları hakkında www.redarenatur.com adresinden daha fazla bilgi alabilir ve rotanızı seçerek rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz.

 

 

Burgonya şarapları tadım turları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Mehmet Müezzinoğlu'dan önemli açıklamalar
Mehmet Müezzinoğlu'dan önemli açıklamalar
Büyükanne maaşında son durum
Büyükanne maaşında son durum