Burun Estetiği Nedir

Burun Estetiği Nedir

Rinoplasti Ameliyatı, burun üzerindeki canlı dokulardaki şekil bozukluğunu düzeltmek amaçlı yapılan cerrahi bir operasyondur. Bu isim altında yapılan işlemlerde hastanın nefes almasını engelleyen kemik dokuları ve kıkırdak dokularındaki eğrilikleri düzeltmeyi amaçlayan cerrahi işlemlere “Deviasyon ameliyatı” adı verilir. Burun, yüzümüzün ortasında yer alan ve nefes alıp vermemizi sağlayan solunum organımızdır. Yapılacak olan burun estetiği operasyonlarında burnun işlevine dikkat edilmelidir. Burun işleyişine engel olan doku bozuklukları ve kemik eğrilikleri gibi problemler operasyon esnasında alanının uzmanı doktorlar tarafından düzeltilmelidir.

Bu tür ameliyatların başarı oranı operasyon olmak isteyen hastanın cildinin kalın, ince olmasına ve kemik yapısının yumuşak veya sert olmasına göre kişiden kişiye değişir. Ayrıca hastanın kemik, kıkırdak yapısındaki travmalar da operasyonun başarı oranını etkilemektedir. Estetik burun ameliyatları kırık kemik ve kıkırdak dokusunu deriden ayırarak problemli bölgelerin hastanın hayat kalitesini arttıracak şekilde yeniden şekillendirilmesini amaçlar. Operasyon hastanın burun kanallarından içeriye doğru açılan kesiler vasıtası ile yapılır. Kapalı burun estetiği operasyonu sonrası hastada herhangi bir kesi izi kalmaz. İstisnai durumlar harici 18 yaşını tamamlamış ve kafatası gelişimi tamamlanmış her birey Rinoplasti yani burun estetiği operasyonları için uygun birer adaydır.

Burun estetiği gibi cerrahi operasyonlarda hastanın ne istediğini bilmesi çok ama çok önemlidir. Estetik operasyonlar sonrası oluşabilecek kötü sürprizlerden olabildiğine kaçına bilmek için hasta ne istediğine tamamen karar vermiş bir şekilde doktoruna başvurmalıdır. Hasta hayal ötesi istekler ile doktoruna başvurabilir. Ya da ünlü bir sanatçıya benzemek amacıyla estetik burun operasyonları geçirmek isteyebilir. Böyle durumlarda doktor hastaya doğru ve gerçekçi bilgiler vererek hastanın isteklerini gerçekçi seviyelere indirgemelidir. Psikolojik ve psikiyatrik sorunlar gösteren hastalar operasyon öncesi mental yeterlilik için en yakın psikiyatri servisine veya doktoruna yönlendirilmelidir. Burun estetiği operasyonlarında hastaya gerçekçi ve doğru bilgiler verilir. Hastanın doktor ile yapacağı görüşmeler sonrasında bilgisayar ortamında estetik operasyon sonrası burnuna verilecek şekil hastaya gösterilir. Doktor ve hasta ortak bir karara vardıktan sonra hastaya ameliyat için tarih verilir. İstenilen şeklin karşılıklı belirlenmesi operasyon sonrası olabilecek her türlü sorunu minimuma indirmek için önemlidir.

Hastanın ameliyat öncesi hazırlıkları tamamlandıktan sonra hasta operasyona alınır. Rinoplasti yani burun estetiği operasyonu yaklaşık olarak iki saat süren kısa bir operasyondur. Operasyon lokal veya gerekli durumlarda genel anestezi ile yapılır. Operasyon sonrasında hastanın burnuna tamponlar yerleştirilir. Göz ve yanak çevresinde ufak miktarda şişlik ve morluk oluşabilir. Tamponların 1-5 gün içerisinde alınmasıyla hasta normal nefes alıp verme şekline geri döner. Rinoplasti operasyonlarının iyileşme süreci kişinin cilt yapısına, kemik yapısına, kıkırdak yapısına ve operasyonun büyüklüğüne göre değişiklik göstermekle beraber en az 6 ay en fazla ise 1 yıl sürer. Bu süre içerisinde mümkün oldukça doktora kontrole gidilmelidir. Burun estetiği operasyonu alanında deneyimli ve uzman doktorlar tarafından yapılmalı hasta seçiminden güler yüzle ayrılmalıdır. Detaylı bilgi için tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bilim Adamlarından Korkutan Açıklama!
Bilim Adamlarından Korkutan Açıklama!
Mehmet Müezzinoğlu'dan önemli açıklamalar
Mehmet Müezzinoğlu'dan önemli açıklamalar