Doğuda Ücretli Öğretmenlerin Yerine Sözleşmeli Öğretmen Alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapan 14 bin ücretli öğretmenin yerine sözleşmeli öğretmen atamayı planlıyor.

Doğuda Ücretli Öğretmenlerin Yerine Sözleşmeli Öğretmen Alınacak

Bakanlık verilerine göre, Türkiye genelindeki 47 bin ücretli öğretmenin 3'te biri Doğu ve Güneydoğu'da görev yapıyor. Yeni dönemde bu öğretmenlerin yerini, sözleşmeli öğretmenler alacak. Bu bölgelere atanan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60'ının 1 yıl sonra yer değişikliği talebinde bulunması üzerine başlatılan 'sözleşmeli öğretmen' çalışması kapsamında başvuranlar önce KPSS puanına göre sıralanacak.

Sonrasında da görevlendirilecek öğretmen sayısının 3 katı kadar aday mülakata çağırılacak. Yüzyüze görüşmelerde aday, hem mesleki yetkinliği hem de öğrencilere aktarabilecekleri açısından değerlendirilecek.

NTV'de yer alan habere göre:

MEB'in sözleşmeli öğretmen sürecini, şubat atamalarının öncesinde, yaz aylarında başlatmayı planladığı belirtiliyor. Mülakatların ardından seçilecek öğretmenlerin eylül ayında görevlendirilmesi hedefleniyor. Sözleşmeli öğretmenler, 5 yıl aynı yerde görev yapacak. Ardından kadroya alınacaklar. Sözleşmeli öğretmenler 3 yıl da kadrolu olarak çalıştıktan sonra tayin isteyebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın, bu süreç ile beraber özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde haklarında soruşturmalar tamamlanan kadrolu öğretmenlere ilişkin ihraç taleplerini de karara bağlayacağı belirtiliyor.

Kaynak:NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Liman işçileri 250 kiloluk Alman bombası buldu
Liman işçileri 250 kiloluk Alman bombası buldu
AVM’lerde revir zorunluluğu
AVM’lerde revir zorunluluğu