Putin: Türkiye özür diledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin düşürülen uçak için 'özür dilediğini' söyledi.

Putin: Türkiye özür diledi

Putin, Rus diplomatlarla yaptığı toplantıda Türkiye'nin düşürülen uçak nedeniyle özür dilediğini söyledi.

Ankara, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'e gönderdiği mektupta pilotun ailesine taziyelerin sunulduğunu belirtip, "Kusura bakmasınlar' ifadesinin kullanıldığını açıklamıştı. 

Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov da iki ülke ilişkilerinin 'tamamen düzelmesi için Moskova'nın Ankara'dan tamzinat beklediğini' söyledi. Interfax'ın haberine göre  Karlov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mektubuna atıfta bulunarak "İlki gerçekleşti. Şimdi sıra ikinci ve üçüncüde" dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gönderdiği mektupta, "Hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine bir kez daha acılarını paylaştığımı belirtmek ve taziyelerimi sunmak istiyorum; kusura bakmasınlar diyorum" ifadesine yer verildiği bilgisini aktarmıştı. 

27 Haziran'daki bu açıklamanın ardından, aynı gün konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da, "Sayın Putin'e gönderdiğim mektupla kendisine hem yaşanan hadiseden duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim hem de geniş bir alanda yapabileceğimiz bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım" demişti.

Türkiye, 24 Kasım’da hava sahasını "5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen" ihlâl eden Rus savaş uçağını, Suriye sınırında düşürmüştü. Bu durum Ankara ve Moskova arasında krize neden olmuştu. Moskova yönetimi uçağın Suriye üzerinde düşürüldüğünü ve Türkiye’ye hiçbir tehdit teşkil etmediğini söylerken, ABD ve sivil gözlemciler Rus uçağının Türk hava sahasını ihlâl ettiğini doğrulamıştı. 

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bilim Adamlarından Korkutan Açıklama!
Bilim Adamlarından Korkutan Açıklama!
Mehmet Müezzinoğlu'dan önemli açıklamalar
Mehmet Müezzinoğlu'dan önemli açıklamalar